Najczęstsze objawy przepracowania. Sprawdź, czy potrzebujesz urlopu!

Już niedługo nadejdzie lato, a wraz z nim sezon urlopowy. Odpoczynek od pracy jest niezwykle ważny, nie tylko dlatego, że pozwala nam się zrelaksować, ale też dlatego, że dzięki niemu jesteśmy bardziej produktywni i kreatywni. Jak sprawdzić, czy pilnie potrzebujesz wakacji? Poniżej znajdziesz kilka objawów, które świadczą o tym, że natychmiast powinieneś wziąć urlop.

 

Brak energii

Jeśli po pracy masz siłę tylko na to, by paść na kanapę i tępo patrzeć w telewizor, to znaczy, że potrzebujesz odpoczynku! Aktywne spędzanie wolnego czasu pomaga zachować work-life balance i utrzymać zadowolenie z życia na wysokim poziomie. Jeśli poza pracą nie robisz nic, co sprawiałoby Ci przyjemność, to szybko poczujesz wypalenie.

 

Problemy ze snem

Przez wiele godzin nie możesz zasnąć i przewracasz się z boku na bok? Wysoki poziom stresu powoduje, że masz częste problemy ze snem? Czas udać się na urlop! Zaburzenia snu to jedne z pierwszych objawów przepracowania. Lepiej ich nie lekceważyć, ponieważ mogą sprawić, że wpadniemy w błędne koło, w którym przez niewyspanie coraz gorzej pracujemy i coraz gorzej śpimy przez nawarstwiające się obowiązki.

 

Niezdrowe nawyki

Zajadasz stres tłustym jedzeniem? Rezygnujesz z treningów ze względu na pracę? To może świadczyć o tym, że zdrowa równowaga została zachwiana w Twoim życiu. Wyjazd na wakacje może pomóc przywrócić nawyki, które mają pozytywny wpływ na Twoje samopoczucie i efektywność.

 

Każdy z nas czasem potrzebuje odpoczynku. Warto uważnie obserwować, czy nie pojawiają się u nas objawy, które świadczą o przepracowaniu. Jeśli będziemy czujni i uważni na swoje potrzeby, to duża szansa, że uda nam się uniknąć wypalenia zawodowego!