Workation, czyli sztuka łączenia pracy zdalnej z urlopem

Pandemia sprawiła, że praca zdalna stała się czymś powszechnym. Wiele osób przekonało się, że jest w stanie wykonywać obowiązki służbowe poza biurem. Ten trend daje wiele nowych możliwości! Między innymi pozwala wziąć pod uwagę “workation”, czyli łączenia pracy z wypoczynkiem.

 

Na czym to polega?

Workation to termin z języka angielskiego, na który składają się dwa słowa: work (praca) oraz vacation (wakacje). Jest to więc łączenie obowiązków zawodowych z wyjazdem wypoczynkowym. Podczas “workation” nie tracimy przysługujących nam dni wolnych. Wykonujemy standardowe obowiązki i otrzymujemy za nie takie samo wynagrodzenie. Różnica jednak polega na tym, że robimy to w typowo wakacyjnym miejscu. Po godzinach pracy możemy wygrzewać się pod palmą, iść do basenu albo zwiedzać nowe miejsca! Brzmi ciekawie? 

To rozwiązanie jeszcze nie jest zbyt popularne w Polsce, ale na pewno wielu pracowników chciałoby mieć możliwość takiego wyjazdu. Przyjrzyjmy się dokładniej, jakie są plusy i minusy “workation”!

 

Wady i zalety “pracowakacji”

Dosyć łatwo znaleźć zalety “workation”. Taka odskocznia może bardzo pozytywnie wpłynąć na motywację i kreatywność pracownika. Wysoki poziom zadowolenia z życia i możliwość zrelaksowania się w pięknym otoczeniu, to środowisko, które sprzyja generowaniu nowych pomysłów. Taki wyjazd pomaga też świetnie zadbać o tzw. work-life balance. Wyrwanie się z biura zapewni zerwanie z rutyną i naładowanie baterii na kolejne miesiące pracy. Pamiętajmy, że na “workation” nie zawsze jeździ się w pojedynkę! Na “pracowczasy” można wysłać cały zespół, co umożliwia dodatkowe zintegrowanie pracowniczej ekipy i wzmocnienie współpracy między poszczególnymi osobami.

A jakie są mniej pozytywne strony “workation”? Na pewno nie jest to rozwiązanie dla każdego. Część osób może mieć problem ze skoncentrowaniem się na wypełnianiu służbowych obowiązków, gdy wokół wszystko zachęca do odpoczynku i relaksu. Niektórzy po prostu wolą mieć jasny podział na pracę oraz urlop i w takim układzie czują się najlepiej.

 

Dla kogo?

Z “workation” najlepiej skorzystają Ci, którzy mogą swoje obowiązki wykonywać w pełni zdalnie. Czyli m.in. programiści, graficy, copywriterzy, wirtualni asystenci, czy specjaliści od mediów społecznościowych. “Workation” może być zamiennikiem typowego wyjazdu integracyjnego lub nowym bonusem pracowniczym. Tak naprawdę tego typu rozwiązanie może się sprawdzić w niemal każdej branży!