O sztuce odpoczywania – 3 porady, jak dobrze wykorzystać urlop

Okazuje się, że dla wielu osób urlop jest stresującym czasem! Dzieję się tak, ponieważ często nie umiemy “wrzucić na luz”, mamy problemy z tym, by sobie odpuścić i zapomnieć o pracy. Brak umiejętności odpoczywania to duża przeszkoda w prowadzeniu satysfakcjonującego i zbalansowanego życia. W tym wpisie poznasz 3 rady na temat tego, jak skutecznie naładować akumulatory i naprawdę odpocząć na urlopie!

 

Oderwij się od telefonu i komputera

Ciągłe bycie online sprawia, że zamiast odpoczywać staramy się być na bieżąco. Przez to tracimy cenną możliwość zdystansowania się od pędzącego świata. Obecnie wiele osób cierpi na tzw. syndrom FOMO, czyli dyskomfort związany jest ze strachem przed brakiem internetu i mediów społecznościowych. Jego objawy odczuwa aż 16 proc. polskich internautów powyżej 15. roku życia! 

Warto zawalczyć z ciągłym odruchem sprawdzania telefonu, ponieważ ciągłe bombardowanie bodźcami i wiadomościami online negatywnie wpływa na naszą psychikę. Najlepiej po prostu skupić się na byciu tu i teraz, czerpać garściami z tego, co się dzieje wokół nas w danej chwili!

 

Spędzaj czas tak jak lubisz!

Przed wyjazdem zadaj sobie pytanie, czego tak naprawdę oczekujesz od tego urlopu. Jeśli marzysz o tym, by po prostu leżeć całymi dniami i nic nie robić, to sobie na to pozwól. Z kolei jeśli Twoimi marzeniem jest spędzić urlop w sposób aktywny, np. jeżdżąc na rowerze albo wspinając się po górach, to daj sobie na to szansę. Nie sugeruj się tym, że Twoi znajomi lub rodzina mają inny styl odpoczynku. Zamiast ulegać presji, zaplanuj ten czas według własnych preferencji.

 

Przygotuj sobie miękkie lądowanie

Zdarzyło Ci się wrócić z urlopu i od razu rzucić się w wir obowiązków? Jak szybko znowu byłeś zestresowany, zmęczony i właściwie nie czułeś, że w ogóle byłeś na wakacjach? Po urlopie warto przygotować sobie miękkie lądowanie! Jeśli spędzałeś urlop daleko od domu, to dobrym pomysłem może okazać się np. powrót w sobotę. Wtedy będziesz miał jeszcze całą niedzielę na to, by na spokojnie zaadaptować się do sytuacji. Warto nie planować bardzo ważnych spotkań od razu po powrocie z urlopu. Postaraj się wdrożyć do pracy na spokojnie, daj sobie czas na ponowną aklimatyzację do codziennych obowiązków.