Urlop doskonały. Jak zadbać o swój odpoczynek?

Wracasz z urlopu i czujesz się zmęczony? Nie wiesz, co możesz zrobić, aby naprawdę się zregenerować? Odpoczywania też trzeba się nauczyć. A poniższe rady na pewno Ci w tym pomogą!

 

Do odpoczynku trzeba się…przygotować.

Jeśli na co dzień towarzyszy Ci ciągła gonitwa myśli, to wręcz nierealne jest, abyś od razu po wylądowaniu w nowym miejscu czuł błogi relaks i spokój. Ludzka psychika tak nie działa. Warto jeszcze przed urlopem starać się powoli odpuszczać kontrolę i stopniowo odsuwać na bok sprawy zawodowe. Większość z nas pracuje na bardzo wysokich obrotach tuż przed wakacjami (aby potencjalnie nadrobić ten czas, w którym będziemy nieobecni). Efekt jest taki, że potem organizm nie jest w stanie wejść w tryb odpoczynku. Wniosek? Urlop najlepiej planować z dużym wyprzedzeniem, wcześniej w pracy przygotować grunt pod wyjazd, a na tydzień przed wakacjami odrobinę zwolnić tempo, nieco zdystansować się od codzienności oraz zadbać o dobrą dietę i sen.

 

Daj sobie czas

Ile powinien trwać urlop? Większość badań wskazuje na to, że optymalny odpoczynek od pracy powinien trwać 3 tygodnie. Jest to czas, który pozwala na solidną regenerację. Zakłada się, że w pierwszym tygodniu przechodzimy swojego rodzaju detoks od codzienności i jednocześnie przyzwyczajamy się do odmiennych warunków panujących na wakacjach. Drugi tydzień urlopu to okres eksplorowania nowego otoczenia, a dopiero trzeci to czas relaksu i głębokiej regeneracji. Co jeśli jednak nie możemy pozwolić sobie na tak długi wyjazd? Spokojnie, okazuje się, że już tydzień urlopu pozwala złagodzić odczuwany stres i wpływa korzystnie na nasze samopoczucie. 

 

Bądź tu i teraz

Jeśli Twój umysł ciągle zaprzątają myśli co zrobisz po powrocie, a w głowie nieustannie tworzysz listy obowiązków do wykonania, to na pewno nie wypoczniesz. Jest na to jedna prosta recepta – postaraj się skupić na drobnych przyjemnościach, które Cię spotykają na urlopie. Dźwięk szumu fal, smak porannej kawy, ciepło piasku na plaży. Potraktuj to jako trening uważności! Pozwoli to odsunąć sprawy związane z obowiązkami na dalszy plan oraz skupić się na tu i teraz.

 

Odpoczynek od pracy jest niezwykle ważny. Chroni nas m. in. przed nadmiernym stresem i wypaleniem zawodowym. Warto jest nauczyć się “dobrze” odpoczywać. Czyli tak, by wracać z urlopu zrelaksowanym, naładowanym witaminą D i pozytywnymi emocjami. Mamy nadzieję, że ten wpis Ci w tym pomoże!