Jak sprawdzić, czy da się "zostać po stażu"?

Staże w ramach zdobywania kompetencji zawodowych, to ostatnimi czasy najmocniej wykorzystywany sposób na znalezienie nowych pracowników. Dla firm, zatrudnienie stażystów do wykonywania prostych prac jest wyjątkowo opłacalne – otrzymują przecież pracownika bezpłatnie. I to niezależnie od tego, czy firma korzysta ze staży z UP, czy nielegalnie przyjmuje do „bezpłatnej praktyki”. W tym drugim przypadku, stażystów przyciąga się wizją tego, że po stażu będą mogli zostać w firmie na stałe. Rzeczywiście, dla niektórych firm jest to metoda rekrutacji, dla innych jednak – lep na stażystów. Jak odróżnić jednych od drugich?

W przypadku poszukiwania firmy na staż, to poszukujący jest górą. W końcu niewiele firm odmawia, jeśli zgłosi się do nich osoba, która pragnie pracować za darmo. Dlatego też, warto dobrze rozważyć komu poświęcimy miesiąc czy pół roku naszego życia, aby praca za darmo bądź za 600 zł nie okazała się dodatkową stratą. Warto wybierać więc firmy, które mają renomę na rynku i są w stanie – już na etapie przyjmowania na staż – zaprezentować kandydatowi plan jego rozwoju w zakresie zdobywania nowych kompetencji.

A jak sprawdzić, czy są szanse na to, by po stażu zostać w firmie? Najbardziej skuteczne są dwie metody: byli stażyści i analiza ogłoszeń dawanych przez firmę.

Byłego stażystę znaleźć można na jednym z serwisów społecznościowych. Jeśli po wpisaniu w wyszukiwarkę nie znajdujemy osób stażujących w firmie , do której chcemy iść na staż, oznaczać to może, że stażystów przyjmuje się w tej firmie rzadko (co znów może sugerować, że rzeczywiście są szanse na zostanie, bo firma nie jest jedną z tych, które prowadzą stałą wymianę stażystów). Jeśli zaś uda nam się znaleźć byłego stażystę, możemy o swoich wątpliwościach napisać do niego, z prośbą o opowiedzenie o tym, jak staż w rzeczywistości wyglądał.

Drugą metodą są ogłoszenia o stażach umieszczane przez firmę. Rzadko kiedy firma zmienia treść ogłoszenia (a jeszcze rzadziej nazwę stanowiska) wystarczy więc wpisać w wyszukiwarkę nazwę stanowiska stażowego (lub samo słowo staż) oraz nazwę firmy – dzięki temu dowiemy się jak często firma daje ogłoszenia o poszukiwaniu stażystów. Jeśli co 3 miesiące – sprawa jest dość oczywista (albo po stażu zostaje w firmie w rzeczywistości znikoma ilość stażystów, albo w firmie jest bardzo zła rekrutacja, która przyjmuje osoby o zbyt niskich kompetencjach, albo też, szef oczekuje po stażyście specjalisty z 10 letnim doświadczeniem).