„Po bezpłatnym stażu oferujemy możliwość zatrudnienia” – czy na pewno?

Coraz większa ilość studentów niezależnie od tego czy ma obowiązek realizować praktyki w ramach swojego kierunku studiów, czy też nie, decyduje się w okresie wakacyjnym na odbycie stażu w firmie w celu zdobycia doświadczenia. Czas szukania miejsc na praktyki właśnie się zaczyna.
Punkt związany z praktykami w CV jest pożądany przez pracodawców. Dzięki nim osoba kończąca studia może wykazać się już jakimkolwiek doświadczeniem zawodowym. Jak jednak wybrać praktyki dobrze, aby czas nie okazał się zmarnowany i czy rzeczywiście firmy oferujące możliwość odbywania praktyk które zachęcają studentów możliwością zatrudnienia po okresie praktyk mówią szczerze?

Bywa tak, że dla firmy zatrudnienie praktykanta jest idealnym sposobem na sprawdzenie jego umiejętności i potencjału w działaniu. Takie firmy rzeczywiście zatrudniają stażystów czy praktykantów po zakończeniu okresu praktyk. Często jednak jest też tak, że dla firmy stały napływ stażystów to sposób na darmowe ręce do pracy. Po zakończeniu praktyk, stażystę wymienia się po prostu na „nowszy model” któremu nie trzeba płacić.
Jak rozpoznać czy hasło z ogłoszenia jest prawdziwe czy też jest tylko chwytem marketingowym?

Przede wszystkim warto to sprawdzić zanim jeszcze wyślemy CV do firmy. Ogłoszenia publikowane w Internecie – nawet te nieaktualne – łatwo znaleźć. Jeśli więc mamy upatrzoną firmę X wpisujemy jej nazwę w wyszukiwarkę wraz w frazą praktyki, staż bądź po prostu wpisujemy tytuł stanowiska z ogłoszenia. Firmy rzadko kiedy redagują ogłoszenia od nowa, wrzucając po prostu ogłoszenie za każdym razem w takiej samej formie.
Każde ogłoszenie w Internecie – czy to w płatnym czy bezpłatnym serwisie ma ujawnioną datę publikacji – wystarczy więc prześledzić częstotliwość pojawiania się ogłoszeń o zatrudnianiu praktykantów. Jeśli firma z uporem maniaka szuka ich od roku co miesiąc łatwo się zorientować, że na zatrudnienie po praktykach większych szans nie mamy.

Drugim sposobem na sprawdzenie naszego miejsca praktyk jest próba kontaktu z byłym stażystą z firmy – takie osoby można znaleźć na serwisach społecznościowych. Wpisujemy w wyszukiwarkę serwisu nazwę firmy i sprawdzamy kto z osób które nam się wyświetliły był w firmie na praktykach. Mając taką osobę można wysłać jej zapytanie o opinię tłumacząc że rozważamy staż w firmie w której osoba ta praktyki odbyła. Dzięki temu dowiemy się czy warto inwestować swój czas.

Pamiętajcie, że udając się na praktyki – zwłaszcza bezpłatne, oddajecie firmie swój czas. Warto więc wybrać takie miejsce, w którym spędzony czas nie będzie bezsensowny. A takie miejsca istnieją, trzeba je tylko znaleźć.

fot.:Thad Zajdowicz