Zainteresowania w CV – co wpisać, aby dobrze wypaść?

Przykładasz dużą wagę do tworzenia całego CV, a w rubryce “Zainteresowania” wpisujesz cokolwiek? To błąd! Obecnie rekruterzy przykładają coraz większą wagę do tej kwestii. Odpowiednio zaprezentowane hobby może pomóc nam się wyróżnić i zrobić dobre wrażenie. Dodatkowo to szansa na pokazanie ludzkiej twarzy w oderwaniu od suchych faktów z życiorysu zawodowego! W jaki sposób umieszczać swoje zainteresowania w CV?

 

Dlaczego warto umieścić zainteresowania w CV?

Zainteresowania to element CV, który staje się coraz bardziej istotny. Pracodawcy wiedzą, że dobry pracownik to nie tylko taki, który swobodnie porusza się w Exelu i zna wiele języków. Na znaczeniu zyskują tzw. umiejętności miękkie, czyli na przykład: łatwość w komunikowaniu się z innymi, czy gotowość do podejmowania nowych wyzwań. Jeśli Twoją pasją są sporty zespołowe, to dla rekrutera jednoznaczna informacja, że dobrze dogadujesz się z innymi ludźmi. Z kolei jeśli po godzinach zajmujesz się ceramiką albo szyciem, to sygnał, że jesteś osobą dokładną i cierpliwą. Zwiedziłeś pół świata i kochasz podóżować? To świadczy o otwartości i odwadze. Ciekawe zainteresowania ukazują to, że jesteśmy otwarci na nowe rzeczy, lubimy się uczyć i doskonalić w wybranych dziedzinach. To ogromny plus! Jeśli Twoje zainteresowania są w jakiś sposób związane ze stanowiskiem na które aplikujesz, to koniecznie wpisz je do CV! 

 

Jak formułować zainteresowania w CV?

Pamiętaj – nie chodzi tylko o to, co zawrzesz w CV, ale też JAK to zrobisz. Jeśli wśród swoich hobby wymienisz podróże, książki i oglądanie filmów, to absolutnie niczym się nie wyróżnisz. Tego typu zainteresowania zamieszcza większość osób. Dlatego postaraj się ująć to bardziej szczegółowo. Zamiast “czytanie” wpisz np. “brytyjska literatura faktu”, a “podróże” zamień na “wyjazdy po wschodniej Azji”. Podkreśl to, co najbardziej Cię interesuje w danej tematyce!

 

Czy liczą się tylko zainteresowania związane ze stanowiskiem?

To dobrze, gdy Twoje zainteresowania pokrywają się z obowiązkami w pracy, o którą się starasz. Ale również w cenie są ciekawe zainteresowania zupełnie odbiegające od życia zawodowego. To dowód na to, że umiesz dzielić swój czas między pracę a pasje, a także na to, że jesteś wszechstronną osobą. Aplikujesz na stanowisko analityka? Jeśli pokażesz rekruterowi, że poza tabelkami interesuje Cię też włoska kuchnia albo jazda konna, to od razu wydasz mu się dużo ciekawszą osobą. A o to właśnie chodzi!