10 zawodów dla miłośników zwierząt

Lubisz zwierzęta i chciałbyś związać z nimi swoją zawodową przyszłość? Na pewno nie będziesz narzekać na brak pracy, około połowa (49 %) Polaków ma przynajmniej jedno zwierzę w swoim gospodarstwie domowym. Przygotowaliśmy dla Was przegląd najbardziej popularnych form zatrudnienia, które wymagają różnego stopnia specjalizacji, wykształcenie i stażu.  Oto lista 10 zawodów dla miłośników zwierząt.

 

1. Lekarz Weterynarii

Ukończenie studiów na wydziale medycyny weterynaryjnej to trwa 5,5 roku i nie jest jednoznaczne z uzyskaniem prawa do wykonywania zawodu. Po ukończeniu studiów, konieczne jest uzyskanie uprawnienia nadanego przez okręgową izbę lekarsko-weterynaryjną. To jednak nie wszystko, aby zostać weterynarzem osoba, która oprócz wykształcenia, ma obowiązek wykazać się:

Przedstawiciele tego zawodu zajmują się leczeniem oraz diagnozowaniem i badaniem zwierząt. Weterynarz może pracować w:

Istnieją również prywatne przychodnie czy kliniki, jednak lekarz, który planuje je otworzyć, musi posiadać odpowiedni staż zawodowy (w przypadku kliniki co najmniej 5 lat, w przypadku przychodni i lecznicy – co najmniej 2 lata).

Zdecydowanie praca cieszy się ogromny zaufaniem i szacunkiem społecznym, ponadto nie można narzekać na brak pracy, zarówno w mieście jak i na wsi jest dużo perspektyw zatrudnienia. Nie mniej jednak trzeba być świadomym, że jest to długa droga kształcenia.

Przykładowe oferty pracy dla lekarza weterynarii znajdziesz tutaj na infopraca.pl 

Taki fach otwiera także drogę do pracy za granicą, w zależności od kraju są jednak wymagane różne dodatkowe kursy i certyfikaty. 
Jeśli chcesz poczytać więcej o pracy za granicą zachęcamy do lektury tego artykułu.

2. Pracownik ZOO

Praca w ZOO to zajęcie dla pasjonatów – zarobki są dość niskie, a w niektórych przypadkach praca może być niebezpieczna. Za to pracownicy chwalą sobie dobrą atmosferę pracy oraz robią to, co naprawdę lubią.
Zdobyć pracę w ZOO też jest nie lada wyzwaniem. Mimo że mamy kilka takich miejsc w kraju, etaty się nie mnożą, a rotacja jest niska.

Aby zwiększyć swoje szansę na taką pracę, warto jest zadbać o swoje wykształcenie lub poświęcić trochę czasu, na pracę w charakterze wolontariusza.
Osoby, które mają wykształcenie zootechniczne, biologiczne lub ukończone technikum weterynaryjne na starcie są na lepszej pozycji niż reszta kandydatów. Ogrody zoologiczne chętnie przyjmują do pomocy wolontariuszy – w zależności od ogrodu, trzeba mieć ukończone 16 lub 17 lat, w przypadku osób nieletnich wymagana jest zgoda rodziców. Nie gwarantuje to jednak pracy stałej.

3. Treser psów

Jak zostać treserem psów? Szkolenia dla psów prowadzone są przez profesjonalnych treserów zwierząt, którzy są członkami Związku Kynologicznego w Polsce oraz zdały egzamin w ZKwP (wymagane jest tu wyszkolenie własnego psa do odpowiedniego poziomu).

Jakie ma obowiązki? Treser psów zazwyczaj zajmuje się korygowaniem niechcianych zachowań zwierzęcia (np. brak posłuszeństwa, agresja lub nadmierny lęk) jak i szkoleniem na wystawy i konkurencje sportowe.

Niestety nie ma odpowiednich przepisów, które regulowałyby, kto może otworzyć szkołę szkolenia dla psów. Kursy trenerskie może to zrobić praktycznie każdy, mimo, że nie są najtańsze (ok. 2000 – 3000 zł). Zatem warto uważać, kiedy sami zapisujemy się z psem do szkoły tresury, aby trafić na osoby pracujące z powołania.

10 zawodów dla miłośników zwierząt

 

4. Zoofizjoterapeuta 

Osoba zajmująca się zoofizjoterapią polepsza jakość życia naszych pupili. Taka osoba powinna znać anatomię, fizjologię czy choroby i schorzenia zwierzęce oraz posiadać wiedzę na temat samej fizjoterapii. Zabiegi stosowane przez osobę wykonującą ten zawód mogą być stosowane u zwierząt domowych, egzotycznych jak i gospodarskich.

Dzięki takim zabiegom jak kinezyterapia czy zwykłe masaże lub zimno czy ciepłolecznictwo zwierzęta są w stanie np. szybciej „podnieść się” po wypadku. Zoofizjoterapia wpływa, jak wspomniałam na początku, na redukcję bólu, pomaga w procesach zdrowienia po zabiegach chirurgicznych czy różnego typu chorobach.  Aby mieć specjalizację w tym kierunku należy ukończyć studia, np. w Bydgoszczy znajduje się placówka która wprowadziła nowy kierunek studiów zoofizjoterapia. Można też zrobić odpowiedni kurs.

5. Behawiorysta zwiarząt

To trochę taki psycholog zwierząt. Na ten zawód najczęściej decyduje się osoba, która po ukończeniu studiów psychologicznych obrała taką ścieżkę specjalizacyjną. Behawiorysta zwierzęcy zajmuje się przede wszystkim zachowanie zwierząt i pomocą w leczeniu zaburzeń behawioralnych u zwierząt domowych, ale również pomocą „świeżym” właścicielom czworonogów w tym, jak mają postępować ze swoimi pupilami, by te były szczęśliwe (a meble całe).
Behawiorysta bada,  w jaki sposób zwierze reaguje na interakcje z człowiekiem. Stara się zrozumiale przetłumaczyć kluczowe informacje, aby obie strony – człowiek i zwierzę – mogły się porozumieć i wspólnie rozwiązać problem.

W Polsce jeszcze nie chodzimy masowo ze zwierzętami do psychologa, jak ma to miejsce w krajach zachodnioeuropejskich.

6. Psi fryzjer (groomer)

Na ten zawód moda także przyszła z Zachodu. Początkowo mogło się to wydawać śmieszne, jednak jak to mawiają „potrzeba matką wynalazku”.
Zrozumieć ją może tylko ten, kto ma pod swoim dachem wyjątkowo kudłatego przyjaciela lub ten hoduje psy zawodowo i wie jak ważne, a zarazem uciążliwe jest dbanie o pupila, który prezentuje się na wystawach.

Groomer to osoba, która pracuje w zakładzie pielęgnacji psów. Poza dbaniem sierść i trymowaniem, zajmuje się również dbaniem o pazury i uzębienie zwierząt. Psi fryzjerzy często przygotowują zwierzęta do wystaw. Aby zostać groomerem, trzeba ukończyć specjalistyczny kurs organizowany w kilku miejscach w kraju.

7. Opiekun zwierząt – petsitter

Czyli opiekun/ka do zwierząt. Podobnie jak powyższy, zawód petsittera dopiero w Polsce raczkuje, ale wydaje się dość przyszłościowy – w końcu właściciele czworonogów (a także rybek czy gryzoni) również chcą od czasu do czasu mieć wakacje. Petsitter opiekuje się zwierzętami w domu właściciela lub w specjalnie tworzonych hotelach dla zwierząt.

Tych ostatnich jest już w Polsce dość sporo, zwłaszcza w dużych miastach. 
Są to miejsca gdzie można liczyć na pracę dodatkową lub tymczasową, zwłaszcza jeśli jest się w trakcie studiów weterynaryjnych lub praktyki zawodowej.

Więcej o pracach tymczasowych znajdziesz w osobnym wpisie:

Praca tymczasowa w Polsce – gdzie warto szukać zatrudnienia

 

8. Pracownik stadniny (hipoterapia, dżokej, stajenny) 

Dla tych, którzy szczególnie kochają konie, perspektywą są zwody związane ze stadninami konnymi. Począwszy od stajennego, który pomaga w takich obowiązkach jak: codziennie sprzątanie boksów, karmienie koni, wyprowadzanie koni na pastwiska. Poprzez dżokeja, czy trenera jazdy konnej. Dżokej to osoba biorąca udział w wyścigach konnych. Przygotowując się do zawodów, pielęgnuje konia, wraz z którym ma na nich wystąpić, bierze udział w regularnych treningach, mających zapewnić najwyższą formę zarówno dżokeja jak i konia.

A skończywszy na specjaliście od  hipoterapii.  Wyraz ten pochodzi od greckich słów: „hippos”, oznaczającego „koń” i „therapeia”, czyli „terapia”. Jest to sposób rehabilitacji ruchowe, którego podstawowym elementem jest kontakt z koniem.

Jeśli chodzi o wymagania, to mile widziane jest wykształcenie zootechnika, a przy hipoterapii, technika fizjoterapii lub neurofizjologii. Liczy się przede wszystkim jest to pasja, wytrzymałość fizyczna, a także predyspozycje charakterologiczne np. cierpliwość, łagodność i empatia.

9 . Leśniczy

Leśniczy jest pracownikiem Służby Leśnej w nadleśnictwie. Opiekuje się lasem w ramach powierzonego obszaru. To praca dla tych, którzy chcą zamieszkać na uboczu i być stale w kontakcie z naturą. Poza opieką nad florą, leśniczy zajmuje się też zwierzętami występującymi na podległym terenie. Monitoruje populację zwierząt na terenie Parków Narodowych, Rezerwatów, Parków Krajobrazowych

Płaca nie jest bardzo wysoka, ale leśniczy mieszka bezpłatnie w gajówce i z reguły ma też deputat na ogrzewanie oraz benzynę. Aby zostać leśnikiem, trzeba ukończyć technikum leśne (jest ich w Polsce kilkanaście – np. w Lesku, Białowieży, Tucholi, Goraju, Rogozińcu). Można też kontynuować naukę w szkołach wyższych (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu i Uniwrsytet Rolniczy w Krakowie, oraz SGGW w Warszawie) na kierunku leśnictwo.

10. Pracownik schroniska lub organizacji pro-zwierzęcej

Dzięki serwisom społecznościowym i wielu akcjom społecznym sytuacja zwierząt w schroniskach nieco się poprawia, ale i tak pozostawia wiele do życzenia. Samotne, opuszczone, często po przejściach zwierzęta ogląda się w tej pracy codziennie. Niesie to wiele trudnych psychicznie sytuacji, takich jak częste choroby, czy śmierć pupili.

Mimo tego, praca jest satysfakcjonująca, radość, jaką daje widok zwierzęcia, cieszącego się za każdym razem, kiedy się do nich przychodzi.  Dodatkowe obowiązki to sprzątanie boksów, wszelkie akcje społeczne zachęcające do adopcji i jeśli schronisko jest w ciężkiej sytuacji to również zbieranie pieniędzy przy różnych okazjach. 

Zanim spróbuje się pracy w schronisku lub organizacji pro-zwierzęcej, warto zacząć od wolontariatu. Daje to także perspektywę pracy w różnych organizacjach zajmujących się ochrona praw zwierząt np. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami.

Inną formą pracy powiązaną z pasja do zwierząt jest praca w  sklepie zoologicznym. Jednak celowo nie wyszczególnilismy jej, gdyż jest to bardziej praca sprzedawcy. Dobrego wykonywania tej pracy nie są potrzebne specjalne kwalifikacje. Wystarczy szeroka wiedza na temat potrzeb zwierząt i szkolenie sprzedażowe lub z obsługi klienta. Podstawowe wady tego zawodu to dość niskie pensje i nie wielkie możliwości awansu.

autor: Patrycja Kuba
photo: Unsplash, camylla battani