TOP 10 prac wakacyjnych dla nieletnich

Osoba, która nie ukończyła 18 lat, nie może podejmować pracy w pełnym wymiarze godzin. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby w okresie letnim, kiedy nie ma zajęć w szkole – nieco sobie dorobić do wakacji. Są to pierwsze doświadczenia, które mogą się przydać w przyszłości

1. Roznoszenie ulotek

Najczęściej wykonywana przez osoby niepełnoletnie praca. Nie jest nadzwyczaj przyjemna, często bowiem przechodnie ignorują „ulotkowiczów”, ale też nie nazbyt trudna. Zarobić można realnie kilka zł na godzinę. Ze względu na zdarzające się przypadki nieuczciwych zleceniodawców, najlepiej, aby po raz pierwszy po zlecenie młodociany poszedł z osobą dorosłą. Minimalizuje się wówczas ryzyko, że ktoś nieletniego oszuka i nie zapłaci mu za pracę.

2. Zbiory owoców

W niektórych rejonach Polski nieletnich zatrudnia się przy zbiorach truskawek, malin czy wiśni. To praca na akord – płacone jest od ilości uzbieranych owoców. Zarobki zależą więc od wytrzymałości i szybkości pracy. Przy zbiorach w Polsce można dorobić kilkaset zł tygodniowo.

3. Konsultantka kosmetyczna

Wiele osób nieletnich (zwłaszcza dziewcząt) dorabia jako konsultantki kosmetyczne w firmach prowadzących sprzedaż bezpośrednią. Wprawdzie umowy z firmą mieć nie mogą, ale wystarczy cicha umowa z mamą lub sąsiadką, aby móc zacząć sprzedawać. Ta praca może stać się początkiem pracy trwającej nawet poza sezonem, warto tu jednak pamiętać, że przy sprzedaży bezpośredniej nie istnieje pensja podstawowa – cały dochód opiera się na procencie od sprzedaży.

4. Handel obnośny

Na plażach i w miejscowościach turystycznych coraz częściej zatrudnia się nieletnich do pracy przy sprzedaży lodów, orzeszków, popcornu i innych przekąsek, które chętnie zamawiają turyści. Praca trwa ok 6-8 godzin dziennie, a wynagrodzenie zależne jest od ilości sprzedanego towaru. Można więc zarobić zarówno kilka złotych, jak i kilkaset.

5. Pomoc kuchenna

Młodzież między 16. a 18. rokiem życia może też zatrudnić się w charakterze pomocy kuchennej. Najłatwiej taką pracę dostać w turystycznych miejscowościach, bo w dużych miastach okupują te wakaty studenci, a pracodawcy wolą zatrudnić osoby nieco starsze, zakładając że są bardziej odpowiedzialne. W pracy pomocnika kuchennego zarobić można różnie – od kilkuset do ok. 1500 zł miesięcznie. Praca kelnera na ogół jest dla nieletnich zamknięta ze względu na możliwy kontakt z alkoholem.

6. Opieka nad zwierzętami

W okresie wakacji dużo osób wyjeżdża, nie mając z kim zostawić swojego kota, rybek, czy myszoskoczka. Tu pojawia się opcja dla osób nieletnich. Za tydzień opieki nad zwierzakiem, która dla osób lubiących zwierzęta nie jest kłopotem, można nawet kilkaset zł. Jak taką pracę dostać? Najlepiej ogłosić się w Internecie, a dodatkowo, na początku wakacji ponaklejać ogłoszenia o opiece w pobliżu swojego miejsca zamieszkania.

7. Rozklejanie plakatów

Pytać o taką pracę trzeba w instytucjach kulturalnych, kinach. Wypłata jest liczona „od plakatu”.

8. Hostessa

Do pracy w charakterze hostessy promującej np. żywność w hipermarketach przyjmowane są również osoby ze statusem ucznia, pomiędzy 16. a 18. rokiem życia. Praca nie jest trudna, choć bywa uciążliwa – stanie przez 8 godzin może zmęczyć. Wynagrodzenie zwykle waha się wokół kilku – kilkunastu zł za godzinę, w zależności od rejonu.

9. Dostawca pizzy

W sezonie zatrudnia się też nieletnich do dowozu pizzy. Z reguły też pracodawcy wymagają zgody dorosłych opiekunów nieletniego. Zarobki są różne – liczone albo ilością dostaw, albo czasem pracy. Więcej niż 1200 – 1500 zł nie należy się spodziewać.

10. Praca w McDonald’s

McDonald’s jest obecnie jednym z niewielu korporacyjnych pracodawców, którzy umożliwiają młodzieży pomiędzy 16. a 18. rokiem życia pracę zarobkową, w pełni legalną i bezpieczną. Starający się o posadę przechodzi normalny proces rekrutacyjny, a w ramach swoich obowiązków wykonuje prace lekkie.

Warto próbować i rozważyć wszelkie alternatywy – robienie zakupów, umycie samochodu, koszenie trawnika, wyprowadzanie psa na spacer czy wreszcie opieka nad dzieckiem sąsiadów. Im więcej pomysłów, tym więcej szans, że coś interesującego się znajdzie.