Podstawówka w CV?
Do jakiego momentu wpisywać naszą szkolną edukację w CV? Czy warto wpisywać nawet szkołę podstawową lub gimnazjum?
W każdym CV istnieje rubryka „edukacja”, w którą wpisujemy nasze edukacyjne osiągnięcia. Zaczynamy zawsze od naszego ostatniego osiągnięcia (doktoratu, tytułu magistra, licencjatu czy matury) i idziemy „w dół”. Do którego jednak momentu warto wpisywać nazwę naszych szkół? Czy warto pisać nawet o szkole podstawowej?
Szkoły podstawowej i gimnazjum radzę nie wpisywać w CV – niepotrzebnie zajmuje miejsce. Wyjątkiem są CV osób, które na tym etapie zakończyły swoją edukację – wtedy, musimy podać ostatnią ukończoną przez nas szkołę. Zakładając jednak, że w procesie edukacji dotarliśmy do licencjata, szkoła podstawowa czy gimnazjum nie jest zupełnie potrzebne.
A co z liceum?
Jeśli jest to nasza ostatnia szkoła – wpisujemy. Jeśli nie, proponuję dwa rozwiązania:
- jeśli skończyłeś zwyczajne (nie renomowane) liceum a do tego szukasz pracy w innym mieście niż to w którym się wychowywałeś, to wpisywanie liceum nie ma większego sensu – nie jest to żadna wartość dodana, a wiadomo, że skoro dostałeś się na studia, to maturę musisz mieć.
- jeśli skończyłeś renomowane, znane w mieście w którym składasz CV, liceum, to można je wpisać – być może będzie to dodatkowy plus. Podobnie możesz postąpić, jeśli uczęszczałeś do klasy o określonym profilu, który pokrywał się z Twoją dalszą drogą edukacji bądź może mieć znaczenie z punktu widzenia pracy, którą będziesz wykonywał (np. kierunek matematyczno – informatyczny może być plusem, jeśli starasz się o stanowisko analityka biznesowego – wiadomo wtedy, że już od wczesnej młodości pasjonowały Cię liczby, czyli jesteś dość stały w swoich wyborach).