Jak wrócić na rynek pracy z luką w CV?

Na jakiś czas wypadłeś z rynku pracy? Obawiasz się, że przerwa w zatrudnieniu może zdyskwalifikować Cię na rozmowie o pracę? Wcale nie musi tak być! Dowiedz się, jak wytłumaczyć lukę w CV przyszłemu pracodawcy. 

 

Szczerość podczas rozmowy

Nie obawiaj się szczerze odpowiedzieć na pytanie skąd wzięła się u Ciebie przerwa w zatrudnieniu. Bądź uczciwy i powiedz, jakie były powody zaistniałej sytuacji. Co dzięki temu zyskasz? Przede wszystkim dasz się poznać jako osoba otwarta i budząca zaufanie. To bardzo ważne cechy dla pracodawców.

 

Powody powstania luki w CV

Nie ma powodu, abyś przepraszał za luki w swoim CV. W końcu chwilowy brak aktywności zawodowej może być wynikiem bardzo wielu czynników, na które nie ma się wpływu, takich jak np. choroba. Z drugiej strony jeśli przerwa w pracy była Twoim świadomym wyborem, to też wcale nie świadczy o Tobie źle. Przerwę mogłeś wykorzystać na edukację, życie rodzinne lub dłuższą podróż. Te wszystkie działania są rozwijające i uczą wielu cennych umiejętności! Warto to podkreślić w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. 

 

Przerwa w pracy, a nowe umiejętności

W czasie przerwy w zatrudnieniu angażowałeś się np. w wolontariat lub aktywności społeczne? Koniecznie o tym wspomnij na rozmowie kwalifikacyjnej! Ukończenie kursów, czy rozwijanie pasji, też świadczy o tym, że jesteś osobą, która ceni rozwój. Wszelkie prace dorywcze, czy zatrudnienie tymczasowe również mogą wzmocnić Twoje szanse na nową pracę. Aby przekonać pracodawcę, by Cię zatrudnił dokładnie podsumuj, co udało Ci się zrobić w czasie przerwy od pracy. Mogą być to następujące aktywności: uczestnictwo w kursach, pomoc w rodzinnym interesie, zaangażowanie w pracę fundacji, uczestnictwo w spotkaniach branżowych, podróżowanie w celu doskonalenia języka, rozwój hobby, samodzielna nauka obsługi komputera, itp.

 

Każda z Twoich umiejętności jest unikalna i cenna. Pamiętaj o tym przy szukaniu nowej pracy po dłuższej przerwie!