Kobiety lepiej radzą sobie na rozmowach, choć odczuwają większy lęk

Kto lepiej radzi sobie na rozmowach kwalifikacyjnych? Kobiety czy mężczyźni? Badacze z University of Western Ontario uważają, że kobiety, bo choć bardziej się przed rozmową stresują, to jednocześnie lepiej radzą sobie z tym stresem radzą.

Badacze przeprowadzili dwa eksperymenty na ponad 400 studentach. Okazało się, że kobiety odczuwają większy poziom niepokoju przed spotkaniem kwalifikacyjnym niż mężczyźni, ale paradoksalnie potrafią wypaść lepiej, gdyż stosują lepsze mechanizmy redukujące stres. Kobiety – w odróżnieniu do mężczyzn częściej szukają wsparcia u rodziny i przyjaciół, lepiej też przygotowują się do spotkania, przez co mając lepszą wiedze np. na temat firmy do której kandydują, lepiej na rozmowie wypadają. Mężczyźni zaś, zamiast redukować stres,  zaprzeczają mu – przed ważnym spotkaniem oglądają telewizję, grają w gry i podejmują działania, które wprawdzie redukują napięcie w momencie ich wykonywania, ale nie powodują, że  z chwilą przyjścia na spotkanie mężczyzna jest mniej spięty i lepiej do rozmowy przygotowany.

Duży poziom stresu i lęku niestety sprawia, że podczas ważnej rozmowy kwalifikacyjnej zostajemy ocenieni gorzej niż gdybyśmy nie byli zestresowani. Wynika to głównie z tego, że nie jesteśmy w stanie w pełni pokazać swoich umiejętności. Stres nie pozwala nam się zaprezentować. Sprawia, że nasze myśli uciekają, język się plącze i zapominamy  o ważnych kwestiach  – dlatego tak ważne jest zarówno przygotowanie się do spotkania jak i udział w wielu rozmowach – wtedy wraz z rozwojem naszego doświadczenia w tej kwestii, poziom lęku ulega redukcji.

źródło:whatishumanresource.com