Top 9 zawodów dla osób kochających samochody

Uwielbiasz motoryzację? Śledzisz wszelkie nowinki, majstrowanie przy silniku to Twoje ulubione zajęcie? Nie wyobrażasz sobie życia bez prawa jazdy? Miłość do samochodów i motoryzacji może mieć wiele imion – a pasję tą można przekuć na pracę zawodową.

1. Dealer / sprzedawca

Kochasz i auta i sprzedaż? Nic zatem prostszego – zacznij sprzedawać samochody. Możliwości jest sporo – od pracy u dystrybutora konkretnej marki po sprzedaż aut w komisach, czy wystawianie ich na internetowych aukcjach. Bycie sprzedawcą samochodów nie jest łatwym kawałkiem chleba – nie na darmo większość podręczników sprzedaży ma przynajmniej kilka case study z życia sprzedawcy aut, ale wiedza jaką ma pasjonat motoryzacji jest tu niezbędna.

2.Rajdowiec

Trudno być możne nazwać tą pasję zawodem, ale niektórzy uczynili z niej sposób na życie. Jest to profesja kosztowna. Aby zacząć należy zapisać się do Automobilklubu zrzeszonego w Polskim Związku Motorowym, odbyć szkolenie, mieć pozytywne wyniki badań i oczywiście prawo jazdy kategorii B. Kiedy zdobędziemy licencję R2 (koszt 360 zł) można wspinać się po kolejnych stopniach czy to rajdowca, czy pilota czy sędziego.

3.Mechanik samochodowy

Rozkręcanie, naprawa, znajdowanie usterek i domyślanie się o co może chodzić z tym stukotem w silniku to domena mechaników samochodowych. Aby nim zostać, należy po gimnazjum udać się do tzw. samochodówki Naukę można kontynuować w ramach zasadniczej szkoły zawodowej, albo technikum (po szkole zawodowej można też kontynuować naukę w technikum uzupełniającym. Oczywiście istnieją tez studia mechaniczne, na których jednakże, poza silnikami samochodowymi i aspektami związanymi z motoryzacją, przyszły absolwent zdobywa wiedzę na temat budowy, zasad działania i procesów zachodzących również w innych maszynach. Mechanik może pracować na własny rachunek bądź w czyimś zakładzie czy stacji diagnostycznej. Jak na razie nikt nie słyszał jeszcze, by dobry mechanik narzekał na zarobki.

4.Dziennikarz motoryzacyjny

Oglądasz Top Gear, a może wolisz polskie programy typu Automaniak, Jazda Próbna, V-Max. Może czytasz branżowa prasę? Branża motoryzacyjna również posiada poświęcone sobie kanały mediowe – a programy o nowych modelach, nowinkach technologicznych, tunningu, testach ktoś musi robić. Praca idealna dla tych, którzy kochają samochody na tyle, że stale musza być z nimi na bieżąco. Droga do tego by pracować przy produkcji takich materiałów nie jest łatwa – ale popatrzcie na Jeremego Clarksona – najbardziej chyba znaną z mediów twarz łączoną z samochodami – zaczynał jako sprzedawca zabawek, ale miłość do aut zwyciężyła. Po założeniu Motoring Press Agency kariera testera i prezentera szybko wystrzeliła.

5. Kierowca TIR’a (spedycja)

Długie i samotne godziny w trasie, spanie w miejscu pracy, dość nieregularne i często nie najlepsze jedzenie – oto praca kierowcy TIR’a. Wielu wydaje się wysoce romantyczne, choć w praktyce okazuje się często dość monotonne. Daje jednak sporo swobody – wprawdzie kierowca ograniczony jest przepisami i musi zdążyć na czas z towarem, ale nikogo nie obchodzi jakiej muzyki słucha w pracy, nikt mu w trakcie dnia nie przeszkadza i nikogo nie obchodzi co robi – byle zdążył.

Jak zostać kierowcą potężnej maszyny? Przede wszystkim trzeba zdobyć uprawnienia. Najpierw konieczne jest prawo jazdy. C bądź C+E (C to ciężarówki czyli pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony; C+E to ciężarówki z przyczepą.). Następnie trzeba zrobić kurs na przewóz rzeczy. Dodatkowo istnieje jeszcze kurs na przewóz towarów niebezpiecznych (ADR) czy kurs na przewóz zwierząt. Wszystkie te kursy i dodatkowe kategorie prawa jazdy kosztują – aby zatem móc starać się o prace w tym zawodzie, trzeba móc wydać 4-6 tys zł. Jeśli zatem marzy ci się taka praca, warto śledzić ogłoszenia o kursach dotowanych z Unii – raz na czas pojawiają się takie opcje – zwłaszcza przy aktywnym udziale urzędów pracy.

Szukając pracy warto pytać innych kierowców o opinie – niestety o uczciwego pracodawcę, który nie zmusza do łamania przepisów nie jest łatwo.

6.Taksówkarz

Film z DeNiro 1976 roku według Ciebie nadal nie stracił na aktualności? Być może zawód taksówkarza to dla Ciebie strzał w dziesiątkę. Aby zostać taksówkarzem, który jest zawodem regulowanym, trzeba zdoyć licencję. Polega to na przejściu przez kurs (28 godzinny) na którymi między innymi poznaje się topografię terenu na którym będzie się prowadziło działalność, przepisów prawa przewozowego, taksometrów itd. Ilość licencji do niedawna była ustalana przez gminę – teraz limitów nie ma, ale kurs trzeba ukończyć i egzamin zdać. Na razie trwają rozważania nad wyłączeniem zawodu taksówkarza z listy zawodów regulowanych. Jeśli tak się stanie – w zasadzie każdy będzie mógł zostać taksówkarzem.

7.Sprzedawca części samochodowych

Sprzedaż całych aut cię nie zachwyca? Nie masz głowy do tzw. „bajerki” sprzedażowej? Za to wiesz co nieco o mechanice pojazdów? Może zatem kariera związana ze sprzedażą części samochodowych? Wbrew pozorom nie jest to zawód dla każdego. Oczywiście, każdy może nauczyć się odczytywać symbole z pudełka i podawać klientowi zamawiany towar. Znacznie lepiej funkcjonują jednak sklepy, w których pracują pasjonaci – osoby, które znają każdą śrubkę każdego modelu samochodu do 20 lat wstecz i w razie potrzeby służą swoją nieocenioną pomocą. Taki sprzedawca jest na wagę złota.

8.Tuner

Bynajmniej nie chodzi tu o radio, ale o osobę, która zajmuje się tuningiem samochodów. Tuning (ujmując rzecz ogólnie) ma dwie odmiany – wizualną i mechaniczną. W pierwszej chodzi o to, by auto „odpicować” pod względem wyglądu (czasem się to udaje, a niekiedy na życzenie właściciela samochód zaczyna przypominać małe,.mieniące się kolorami wesołe miasteczko z klaunem w środku). Mechaniczny, to modyfikacje silnika wraz z układami które mają na celu zwiększenie jego parametrów fabrycznych . Osoba pracująca przy tuningu wizualnym powinna mieć gust, a przy tuningu mechanicznym przydaje się taka wiedza jak mechanika, fizyka i termodynamika. Dodatkowo, w niektórych przypadkach przydaje się również wiedza programistyczna – chodzi tu o tzw. chip tuning* czyli modyfikowanie programów w sterowniku komputera samochodu aby polepszać jego parametry.

9.Specjalista ds. Marketingu i PR w firmie motoryzacyjnej

Nie jesteśmy potentatem w zakresie produkcji samochodów, to jednak nie znaczy, że znane marki nie mają o nas swoich przedstawicielstw. Wprawdzie sprzedaż samochodów odbywa się poprzez dystrybutorów (dealerów), ale o wizerunek marek i reklamę nowych modeli ktoś musi dbać. Jeśli zatem masz w sobie zarówno zamiłowanie do motoryzacji jak i marzy cię się kreatywna praca w marketingu czy PR można próbować swoich sił w pracy w tym obszarze w takiej firmie jak General Motors Poland, Ford Polska , Kia Motors itd.

Jeśli żadna z opcji ci nie odpowiada, a do tego masz zamiłowanie do staroci i lubisz kompulsywnie gromadzić śmieci, zawsze możesz zostać właścicielem szrota – podobno można z tego nieźle żyć.

*specjalne podziękowania dla firmy V-Tech Tuning