Czy jesz zdrowe śniadanie?

Jeśli tak, to należysz to sporej grupy Polaków (81 proc.), która uważa, że ich codzienne śniadania są zdrowe. To dość ciekawe przekonanie, zważywszy że większość z nas je na śniadanie pieczywo, a warzywa goszczą na talerzu zaledwie 18 proc.

Jak wygląda typowe polskie śniadanie? Na to pytanie odpowiada raport ARC Rynek i Opinia.

Najczęściej jemy kanapki. Bez chleba czy bułki śniadania nie wyobraża sobie 73 proc. Polaków. Na pieczywo kładziemy wędlinę (57 proc.), ser (35 proc.) i wspomniane warzywa. Co czwarty Polak je musli bądź płatki śniadaniowe (które wcale nie są aż tak zdrowe, jak zapewniają nas reklamy).

Jak śniadanie, to napój. Kawa przegrywa z herbatą – odpowiednio 34 i 44 proc. A z nimi woda i mleko – po 5 proc. wskazań.

A w jakich godzinach jemy śniadania? Najpopularniejsza pora to 8:00 – 10:00 (60 proc.), a następnie 6:00 – 8:00 (19 proc.), 10:00 – 12:00 (16 proc.), po 12:00 (4 proc.). W tym ostatnim przypadku trudno dociec, czy to jeszcze śniadanie, czy już lunch. Większość z nas (81 proc.) uważa, że je zdrowe śniadania, a tylko 1 proc. przyznaje się do złego odżywiania.

Wyniki badania są ciekawe, bo z jednej strony pokazują, że mamy sporo mało korzystnych nawyków żywieniowych (stawianie na pieczywo, duże spożycie zazwyczaj bogatych w cukry płatków, mała ilość warzyw i owoców, jedzenie dość późno), a z drugiej jesteśmy pewni, że jemy zdrowo. Najwyraźniej zatem nie do końca mamy jasność co do tego, czym jest zdrowe śniadanie.

Źródło: e-gospodarka.pl