Jakim typem ekstrawertyka jesteś?

 Jakim rodzajem ekstrawertyka jesteś? Przyjrzyj się sobie, a dowiesz się, jak lepiej funkcjonować.

Ekstrawersja może przyjmować dwie różne formy (znaleziono nawet różnice w budowie mózgu pomiędzy tymi dwiema formami, które potwierdzają istniejącą od kilku lat hipotezę). Ekstrawertyk może być zatem skierowany na ludzi (ekstrawersja afiliacyjna) i na aktywność (ekstrawersja sprawcza). Różnica między tymi dwoma typami osobowości jest – jak się okazuje – spora i błędem byłoby wkładanie wszystkich ekstrawertyków do jednego worka.

Jaki jest ekstrawertyk afiliacyjny?

To osoba ciepła w kontakcie, która kocha ludzi i nie potrafi bez nich żyć. Ważne są dla niej relacje z innymi, potrzebuje dużej grupy odniesienia i możliwości stałego kontaktu z innymi ludźmi. Kiedy jest sama – więdnie, staje się smutna i pozbawiona energii.

Jaki jest ekstrawertyk sprawczy?

To osoba, która energię czerpię z tego, co się wokół niej dzieje. Lubi działanie, które ma cel, aktywność, jest wrażliwa na nagrody, potrzebuje stale nowych osiągnięć i przyjmuje rolę przywódczą, kiedy tylko ma ku temu okazję.

Oba typy osobowości są aktywne, skłonne do działania, energetyczne i otwarte na innych, jednakże działają nieco inaczej. Przykładowo – ekstrawertyk afiliacyjny, będzie świetnie się czuł w sytuacji, w której ma wokół siebie wiele osób i może z nimi przebywać, ale nie będzie dążył do pozycji lidera. Praca na stanowisku opiekuna czy np. sprzedawcy będzie dla niego bardzo satysfakcjonująca i nie będzie oczekiwać awansu. Dla odmiany, ekstrawertyk sprawczy będzie najlepiej czuł się w pracy, w której jego wyniki są nagradzane i ma możliwość podejmowania samodzielnych decyzji.

Te dwa typy ekstrawersji nie występują osobno – zazwyczaj osoba posiada oba typy, z tym że jeden z nich jest mocniejszy. Warto rozpoznać je u siebie, by wiedzieć, jakie aktywności i jakie rodzaje prac mogą nam przynieść więcej zadowolenia i spełnienia.