Jak zrobić dobrą prezentację? Zobacz, na co zwrócić uwagę!

Odpowiednio przygotowana prezentacja może pomóc Ci w zdobyciu nowych klientów lub sięgnięciu po awans. Obawiasz się, że podczas Twojej prezentacji w pracy wszyscy będą ziewać i patrzeć w ekrany telefonów? Dowiedz się, jak skutecznie przykuć wzrok odbiorców!

 

Zadbaj o aspekt wizualny

To jakich użyjesz fontów do swojej prezentacji ma znaczenie! Tak samo jak odpowiedni dobór zdjęć, czy kolorów. Ważne, aby prezentacja była spójna pod względem wizualnym – by poszczególne elementy ze sobą współgrały. Jeśli nie chcesz być odebrany jako osoba niechlujna, to pamiętaj o marginesach, kropkach i przecinkach. Najważniejsze treści podkreśl graficznie, np. za pomocą obramowań.

 

Nie przesadzaj z ilością tekstu

Na pewno nie raz widziałeś prezentacje, w których całe slajdy zajmował tekst napisany drobnym druczkiem. To oczywiste, że praktycznie nikt tego nie czyta! Jeśli odbiorcy poczują się przytłoczeni ilością informacji, ich uwaga momentalnie przeniesie się gdzieś indziej. Dlatego pamiętaj, by w prezentacji umieszczać tylko najważniejsze kwestie, podsumowania poszczególnych tematów. Slajdy powinny być tłem dla Twojego wystąpienia. Nie zamieszczaj tam dosłownie wszystkiego, co zamierzasz powiedzieć. 

 

Komunikuj się obrazem

Mózg szybciej przetwarza obrazy niż tekst – takie są fakty. Dlatego w prezentacji warto postawić na ciekawe zdjęcia, grafiki, wykresy oraz materiały wideo! Takie treści potrafią szybko wywołać różne intensywne emocje w odbiorcach – rozbawienie, ciekawość, czy refleksję. A właśnie o to chodzi w wartościowym wystąpieniu.

 

Postaw na prostotę

Czasem mniej znaczy lepiej – ta zasada sprawdza się w przypadku tworzenia prezentacji. Dlatego planując wystąpienie postaraj się przygotować nie więcej niż 15 slajdów. Taka ilość zwiększa szansę na to, że utrzymasz uwagę słuchaczy i nie będziesz zagłębiać się w zbędne szczegóły. Podczas prezentacji postaraj się mówić prostym językiem i stosuj równoważniki zdań. Umiejętność przedstawiania złożonych kwestii w przystępny sposób jest dużą sztuką, ale warto ją opanować. Odbiorcy będą Ci za to wdzięczni!