O co może zapytać rekruter na rozmowie rekrutacyjnej przez telefon – przykłady pytań i odpowiedzi

Znasz to uczucie, gdy szukasz pracy i z niecierpliwością wyglądasz dzwoniącego telefonu z nieznanego numeru? Pewnie zastanawiasz się, jakich pytań możesz się spodziewać? Spokojnie, podpowiemy Ci. W tym wpisie ujawnimy kilka przykładów i trików, jakimi posługują się rekruterzy, którzy podzielili się swoją wiedzą z portalem infopraca.pl. Damy też praktyczne wskazówki, jak dobrze odpowiedzieć na te pytania, podczas rozmowy telefonicznej.

W pierwszej fazie większość rozmów rekrutacyjnych opiera się na podobnym schemacie. Przeanalizowaliśmy kilka z nich i zapytaliśmy pracowników HR, jakie odpowiedzi ich zdaniem są najbardziej satysfakcjonujące i sprawią, że kandydat idealnie wpasuje się w klucz danego stanowiska.

Telefoniczna rozmowa rekrutacyjna składa się z serii pytań, które można podzielić na kilka podkategorii:

 

1. Pytania o doświadczenie zawodowe

W CV zamieszczamy tylko część swojej ścieżki zawodowej i naszych osiągnięć. Niektóre z nich są zbieżne z tym, co mielibyśmy robić w nowym miejscu pracy, inne mniej. Dlatego rekruter będzie drążył ten temat, aby uzyskać informację, czy w przeszłości robiliśmy podobne zadania i czy poradzimy sobie z tym, co nas czeka w przyszłości.

Inna sprawa, że na przeczytanie naszego CV rekruter poświęca średnio ok. 22 s, więc nie jest w stanie dogłębnie zapoznać się z naszym doświadczeniem.

Przykładowe pytania

Sugerowane odpowiedzi:

Wybierz najbardziej stosowny fragment swojego doświadczenia, zbliżony do stanowiska, o jakie się ubiegasz. Najlepiej podobne zadania, projekty lub przebieg realizacji dnia pracy. Pamiętaj, że jeśli masz za zadanie “krótko streścić” to nie rozwijaj się za bardzo, bądź konkretny i selekcjonuje informacje, którymi się podzielisz. Warto, jeśli jest to możliwe, przedstawiać je za pomocą liczb, rekrutujący bardzo to lubią.

 

2. Pytania behawioralne

To bardzo ciekawa grupa pytań. Mają one za zadanie pokazać rekruterowi, jaką osobą jesteśmy, jak zachowujemy się w konkretnych sytuacjach zawodowych.

Przykładowe pytania

Sugerowane odpowiedzi:

Jeśli chodzi o sukcesy, ważne, abyś pokazał/a, że potrafisz poradzić sobie z porównywalnym wyzwaniem w nowym miejscu pracy. Ważne jest też, czy potrafisz przy tym docenić siebie i wykazać się zdrową samooceną. W przypadku pytania o wyzwania, wpadki lub konflikty, rekruter sprawdza, jak wychodzimy z porażki, jak radzimy sobie z trudnymi emocjami oraz czy wyciągamy konstruktywne wnioski.

 

„Zawsze wybieraj przykłady zbieżne, z tym co miałbyć robić na nowym stanowisku, które przedstawią Cię w pozytywnym świetle”.

 

3. Pytania sprawdzające stan wiedzy

Z kolei ta seria pytań na rozmowie rekrutacyjnej dotyczy szczegółowo naszej specjalizacji, a ściślej naszych umiejętności zawodowych niezbędnych na nowym stanowisku. Tutaj będzie weryfikowana nasza wiedza ekspercka, może to być np. znajomość narzędzi, obsługi urządzeń, technik lub języka

 Przykładowe pytania

Sugerowane odpowiedzi:

To zależy od specjalizacji i to już Ty sam/a wiesz najlepiej. Możemy Ci podpowiedzieć tylko, że nie warto jest przypisywać sobie umiejętności, których nie mamy, bo to i tak “wyjdzie to potem w praniu”. Dużo lepiej jest powiedzieć wprost, że danej wiedzy nie mamy, ale za to używaliśmy podobnej metody / techniki /narzędzia, co sprawia, że bardzo szybko nauczymy się tego, czego wymaga dany pracodawca. To sprawi, że będziesz postrzegany/a jako osoba autentyczna i otwarta na naukę.

 

4. Badanie motywacji do pracy

Ważnym aspektem rozmowy rekrutacyjnej jest identyfikacja poziomu zaangażowania przyszłego pracownika. Jeśli już podczas telefonicznej rozmowy wykażemy wysoki poziom motywacji do pracy w firmie, o którą zabiegamy, da nam to znaczną przewagę nad innymi kandydatami. Nie jest tajemnicą, że firmie najbardziej zależy na pozyskaniu efektywnego pracownika, który  będzie sumiennie pracował i przynosił wymierne korzyści organizacji.

Przykładowe pytania:

Nie ma nic pozytywnego, ani negatywnego w zmianie pracy, przerwie w wykonywaniu zawodu, czy byciu przez długi czas tylko w tej samej firmie. Tutaj chodzi o to, co nami kierowało przy podejmowaniu danej decyzji. Dla rekrutera istotne są przyczyny tych zmian. Sprawdza on w ten sposób czy będziesz pasował do reszty zespołu i do polityki firmy.
A także co Cię najbardziej motywuje do zmian (zarobki, rozwój, wspólny cel i idea, chęć sprawdzenie siebie, pomóc innym, czy zdrowa atmosfera w miejscu pracy).

Bardzo częstym pytaniem na rozmowie rekrutacyjnej, a jednocześnie sposobem sprawdzenia poziomu motywacji kandydata jest:

To pytanie odsłania, czy osoba ubiegająca się o pracę podchodzi do firmy poważnie. Jeśli rekrutacja jest jawna i bierzesz udział w rozmowie być może z Twoim przyszłym pracodawcą lub jesteś na nią skierowany przez Agencję Pracy, która odpowiadała za pierwszy etap procesu, bądź przygotowany/a. Poznaj wcześniej obszar działalności firmy na stronie www., zajmie Ci to kilka minut.  

 

Dobrze jest mieć podstawową wiedzę o firmie, w której chcesz pracować. Przygotowaniem zyskasz ekstra punkty w oczach rekrutera!

 

Na zakończenie – jak się zachować podczas rozmowy?

Powyższe przykłady powinny pomóc Ci przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej albo przynajmniej nie dać się zaskoczyć. Bez względu, czy będzie ona telefoniczna, czy prowadzona przez inny komunikator.
Jeśli chcesz wypaść jak najlepiej i zostać zaproszonym na kolejny etap pamiętaj, aby:


Zwłaszcza, jak rekruter zada Ci bardzo wymyślne pytanie np. “Jaka jest najbardziej szalona rzecz jaką Pani/ Pan zrobiła w życiu prywatnym” lub zagadkę np. “Wyjaśnij pojęcie bazy danych w trzech zdaniach swojemu 8-letniemu kuzynowi”.

Możesz też przeanalizować najbardziej pożądane cechy pracownika (więcej na ten temat tutaj)  i dostosować swoje odpowiedzi co nich.

I na koniec WAŻNE, pamiętaj, że TY też MOŻESZ PYTAĆ, a wręcz powinieneś.  Przygotuj sobie listę 5 pytań i zadaj pytania w trakcie rozmowy rekrutacyjnej.

Brak pytań na temat firmy, stanowiska, czy perspektyw jest nawet źle odczytany,  jako brak zainteresowania ofertą. To utwierdzi przyszłego pracodawcę, że Ci zależy i jesteś osobą odważną.

 autor: Patrycja Kuba