Praca w innym mieście i oczekiwania finansowe
28 marca, 2010
Rozważasz pracę w innym mieście niż mieszkasz obecnie? Dobrze przemyśl swoje oczekiwania finansowe, zanim zapytają Cię o to, na rozmowie kwalifikacyjnej.
Współczesne czasy wymagają od pracowników mobilności. Coraz częściej zmieniamy miejsce zamieszkania w poszukiwaniu lepiej płatnej i ciekawszej pracy. Przeprowadzka to jednak poważna decyzja – zwłaszcza jeśli mamy już rodzinę i zmiana tyczy się nie tylko nas, ale przynajmniej dwóch osób. Zanim zaczniesz szukać pracy w innym mieście warto jednak przemyśleć kwestie oczekiwań finansowych – z dwóch powodów:
- po pierwsze, jeśli aby zjawić się na rozmowie kwalifikacyjnej musisz pokonać dystans wielu kilometrów, warto rozważyć opcję umieszczenia swoich oczekiwań finansowych już w CV. Choć nie jest to popularna w Polsce metoda, w przypadku szukania pracy w innym mieście, umieszczenie oczekiwań może spowodować, że nie będziesz musiał poświęcać całego dnia na wyjazd do innego miasta do firmy, która zaproponuje ci po rozmowie pensję znacznie niższą niż to, czego oczekujesz.
- po drugie, dobrze mieć jasno określone oczekiwania finansowe i nie uzależniać ich (a przynajmniej nie mówić o tym na rozmowie wprost), od tego, że aby pracę podjąć, musisz się przeprowadzić. Bardzo często, kandydaci z innych miast, zapytani o oczekiwania finansowe mówią „aby podjąć pracę u Państwa muszę się przeprowadzić, a to będzie oznaczać większe wydatki, dlatego też chcę zarabiać kwotę X” Choć to, co powiedział kandydat jest prawdą, z punktu widzenia pracodawcy nie ma żadnego znaczenia, a jedynie wywołuje w nim irytację. Dlaczego bowiem to pracodawca ma płacić za to, że Ty masz ochotę na zmianę miejsca zamieszkania. To, że musisz się przeprowadzić, z punktu widzenia pracodawcy jest Twoim problemem. Oczywiście, jeśli jesteś rekrutowany przez head-hunting, sytuacja jest nieco inna, ale jeśli to Ty wysłałeś do firmy CV, to wiedziałeś, że firma znajduje się w innym mieście i z punktu widzenia pracodawcy powinieneś był się z kosztami liczyć.