Kłamstwa na temat pensji

money-256282_640Zdarzyło się wam zostać zapytanym przez pracodawcę o to, ile zarabialiście w poprzedniej firmie? Co odpowiedzieliście? Byliście uczciwi czy może naciągnęliście nieco sytuację by ugrać więcej na rozmowie? Jeśli nieco skłamaliście, nie przejmujcie się – większość kandydatów kłamie w tej kwestii.

Przeprowadzone w 45 krajach badania (GTAM) wykazały, że większość kandydatów kłamie jeśli chodzi o ich uposażenie w poprzedniej firmie. W Chinach kłamie aż 63% kandydatów a w Chile pensje windowane są średnio o 25%. Gdzie na temat wynagrodzenia kłamie się najbardziej?

 1. Chiny
 2. Chile
 3. Meksyk
 4. Rumunia
 5. Czechy
 6. Niemcy
 7. Tajwan
 8. Węgry
 9. Szwajcaria
 10. Korea Południowa

Są jednak kraje, w których większość osób jest w tej kwestii szczera. Są to:

 1. Wietnam
 2. Norwegia
 3. Litwa
 4. Łotwa
 5. Japonia
 6. Afryka Południowa
 7. Tajlandia
 8. Nowa Zelanda
 9. USA
 10. Australia

Najbardziej ciekawe jest zaś podejście 44% Słowaków i 23% Portugalczyków, którzy podają na rozmowach niższe wynagrodzenia niż rzeczywiście mieli! Ciekawe dlaczego?

Jak wypadają tu Polacy? Okazało się, że znaleźliśmy się na 11 miejscu pod względem krajów, które kłamią najwięcej. 42% Polaków podaje zawyżoną pensję a tylko 4,7% ją zaniża. Do tego – kiedy kłamiemy to z przytupem – 10% Polaków podaje pensję zawyżoną o 1/5 a  6,7% o ¼.

Źródło: eremedia.com

Tagi: