Jak pogodzić pracę ze studiami?
Czasy, kiedy student przez pięć lat uczył i się bawił na imprezach odchodzą w zapomnienie. Dziś, jeśli młody człowiek poważnie myśli o swojej przyszłości, to już niemalże od początku studiów szuka dodatkowych opcji na zdobywanie doświadczenia. Studia – nawet te bezpłatne – i tak okazują się dość kosztowną inwestycją w przyszłość, zatem coraz więcej studentów pracuje nawet studiując dziennie. Jak pogodzić ze studiami zdobywanie doświadczenia i zarabianie? Jakie opcje mają studenci?
1.Praca tymczasowa
Dostępna przez agencje pracy tymczasowej. Charakteryzuje się możliwością dopasowania grafiku pracy do zajęć, zatem mogą ją wykonywać studenci dzienni. W odróżnieniu od umowy – zlecenia ma ważny dodatek – prawo do urlopu. Zatem student nie tylko może zarobić w elastycznym wymiarze, ale również w razie potrzeby uzyskać płatny urlop. Okres pracy tymczasowej wlicza się również do emerytury (co nie jest ważne, jeśli studia zostaną ukończone – staż za nie jest bowiem wyższy, ale ma znaczenie, kiedy studiów jednak nie uda się dokończyć).
Minusem pracy tymczasowej jest to, że najczęściej są to stanowiska nie wymagające nadmiernych kompetencji, w których młody człowiek najczęściej niezbyt wiele się nauczy. Z drugiej strony, dla pracodawców liczy się często sam fakt tego, że kandydat podejmował zatrudnienie – czyli był wystarczająco zmotywowany, odpowiedzialny i poznał już etos pracy, jest wystarczające. Wiadomo przecież, że nikt bez doświadczenia nie zostaje od razu kierownikiem (a przynajmniej nie powinien).
2.Praca w elastycznym wymiarze godzin
Inną formą ciekawą dla studenta jest praca u jednego pracodawcy, ale za to w elastycznym wymiarze godzin, który pozwala na dopasowanie pracy o grafiku zajęć. Pracodawcy coraz częściej godzą się na takie rozwiązania – student albo pracuje w mniejszym wymiarze godzin niż pełen etat, albo dopasowuje godziny pracy do swoich możliwości pod względem zajęć. Zaletą pracy w ten sposób, jest nie tylko większa dyspozycyjność, ale również możliwość rozpoczęcia budowania sensownej kariery .
Minusem pracy elastycznej jest w zasadzie jedynie to, że trzeba jej mocno i usilnie szukać – wprawdzie coraz więcej pracodawców ją oferuje, ale nie jest to jeszcze jednak powszechna metoda ułatwiania pracownikom życia.
3.Praca zdalna
Jeszcze inną możliwością jest praca zdalna. Może być realizowana zarówno w stałych jak i elastycznych godzinach – zależy to już od warunków umowy. Ma jednak spory plus – nie tracimy czasu na dojazdy i możemy wykonywać ją najczęściej z dowolnego miejsca. Pracownicy zdalni to obecnie najczęściej osoby pracujące w obszarze nowych technologii – tekściarze, programiści, osoby zajmujące się usługami marketingowymi. Praca zdalna jest wygodna, ale ma jedną ważną cechę, przez którą nie każdy może ją wykonywać – wymaga samozaparcia i samomotywacji. O ile praca w biurze niejako zmusza pracownika do tego, by do pracy przyszedł, a kiedy już w biurze jest, to z reguły zajmie się pracą, o tyle praca zdalna niesie ze sobą ryzyko pojawiania się rozpraszaczy typu Facebook lub odkładania na później zadań.
4.Praca dorywcza na własny rachunek
Ciekawą i mocno rozwijającą się formą studenckiego zarobkowania jest praca związana z wykonywaniem działalności na własny rachunek. W tym obszarze najczęściej spotkamy dwie opcje – rękodzieło artystyczne oraz handel przez aukcje internetowe (np. odsprzedaży używanej markowej odzieży wynajdywanej w sklepach z odzieżą na wagę). Tego typu działalność można wykonywać w zasadzie w dowolnym czasie, wymaga jedynie nakładu pracy a sporo uczy. Student nie jest też od nikogo zależny, choć zarobki nie zawsze są stałe i zależą od tego co i za ile uda się sprzedać.
5.Praca wakacyjna
Jeszcze jedną opcją na zarobek jest praca realizowana w wakacje i ewentualnie w okresie przerwy międzysemestralnej. Decydując się na pracę w wakacje, najlepiej po prostu wyjechać za granicę – można zarobić więcej i rzeczywiście odłożyć coś na kolejny rok akademicki. Praca wakacyjna w Polsce wystarczy raczej jedynie na przeżycie w wakacje i krótki i niezbyt kosztowny urlop. Poszukiwania wakacyjnej pracy za granicą najlepiej zacząć wcześnie – już w marcu lub kwietniu. Wtedy mamy szanse na szerszy wybór ofert i możliwość dopasowania pracy tak, by jeszcze móc zażyć nieco wakacyjnego oddechu.
Co przemyśleć wybierając oferty pracy dla studenta?
Ile czasu mogę poświęcić na pracę, by nie odbiło się to niekorzystnie na moich studiach i pasjach?
(praca pracą, ale pamiętajcie, że czas studiów to mimo wszystko czas zdobywania doświadczeń nie tylko zawodowych).
Jakie obszary zawodowe powinienem wytestować , by móc zrobić progres w mojej karierze?
(warto wybierać takie opcje, które dadzą nam pewien pogląd na to co lubimy a czego nie jesteśmy w stanie znieść – zaoszczędzimy dzięki temu czas później, kiedy będziemy szukać pełnoetatowej pracy)
Czy jest jakiś obszar w którym mógłbym próbować swoich sił samodzielnie?
(tworząc dla siebie miejsce pracy przynajmniej macie pewność, że nikt was z pracy nie wyrzuci. Jeśli myślicie o własnej firmie, to okres studiów jest świetnym sposobem na to, by testować swoje pomysły. To czas w którym możecie się mylić – porażka w prowadzeniu własnego biznesu rozpoczynanego w wieku 30-40 lat będzie bardziej bolesna. Poza tym im wcześniej zaczniecie tym lepiej).
Na czym bardziej mi zależy – na doświadczeniu czy pieniądzach?
niekiedy praca w interesującym nas obszarze na początku nie pozwoli zarobić tyle ile innego rodzaju praca (a niekiedy trzeba będzie najpierw zdecydować się na bezpłatny staż).