Jak mówić, by ludzie chcieli słuchać? Poznaj sekrety dobrych mówców!

Przed Tobą ważne wystąpienie w pracy? Przemawianie przed ludźmi jest niełatwą sztuką. Zobacz, co możesz zrobić, by inni chcieli Cię słuchać!

 

Skup się na odbiorcach

Zanim przystąpisz do tworzenia prezentacji, przygotuj sobie odpowiedzi na kilka ważnych pytań. Kto będzie odbiorcą Twojego wystąpienia? Jakie mogą być oczekiwania Twoich słuchaczy odnośnie prezentacji? Co może ich zaciekawić?

 

Zapomnij o czytaniu ze slajdów!

Slajdy po brzegi wypełnione tekstem i prelegent, który czyta treść nudnym, monotonnym głosem, to koszmar każdego słuchacza. Postaraj się na swoich slajdach zamiast tekstu zamieścić zdjęcia i grafiki, które przykują uwagę i trafnie zobrazują to, o czym mówisz. 

 

Zapewnij ludziom emocje

W każdym wystąpieniu warto zawrzeć opowieść wziętą z życia! Historie nie tylko łączą ludzi, ale też przykuwają uwagę i wywołują emocje. Badania wykazały, że w najbardziej popularnych prezentacjach istnieje jeden wyraźny schemat. Na przemówienia, które stają się viralami, składają się: w 65% historie osobiste, w 25% dane, fakty i liczby, a w zaledwie 10% rady dotyczące budowania kariery.

Pamiętaj też, że prezentacje nie muszą być śmiertelnie poważne – czasem warto pozwolić sobie na drobny żart w kierunku publiczności. Rozluźnienie atmosfery spowoduje, że słuchacze będą Ci bardziej przychylni.

 

Ucz się od najlepszych

Poszukaj inspiracji wśród wybitnych mówców, których wystąpienia obejrzały miliony ludzi, np. na platformie TED. Przeanalizuj dobre prezentacje, zastanów się co stoi za ich sukcesem i wyciągnij wnioski. W końcu jak już się uczyć, to od najlepszych!

 

Zrób próbę generalną

Zanim staniesz przed gronem słuchaczy, zrób kilka próbnych wystąpień w domu. Nagraj się podczas przemawiania, przesłuchaj nagranie kilka razy i zastanów się, co poszło Ci dobrze, a co jeszcze warto poprawić. 

 

Po zastosowaniu tych porad Twoja prezentacja na pewno będzie sukcesem!