Jak zmniejszyć stres i zachować dobre samopoczucie w czasach kryzysu? 6 skutecznych kroków.
Mimo, że życie społeczne pozornie wróciło do normy: możemy zdjąć maseczki i pracować z biura, a wiele osób wyjechało na urlop, to liczba zachorowań dramatycznie wzrosła. 68% Polaków obawia się 2 fali epidemii i idących za tym konsekwencji: globalny kryzys gospodarczy, ponowna długotrwała izolacja, czy strach przed zakażeniem.
W związku z tym wielu z nas odczuwa emocjonalne turbulencje w obliczu takiego wyzwania. Niektórzy z nas stracili źródła zarobku i szukają nowej pracy stałej lub tymczasowej, a inni mają je znacząco obniżone. Jak sobie z tym poradzić, jak obniżyć poziom stresu i poprawić komfort swojego życia?
Długotrwały stres i niepokój, czy poczucie silnego zagrożenia powodują zmiany w naszym organizmie. Jesteśmy narażeni na działanie takich hormonów jak adrenalina czy kortyzol, które w zwiększonej dawce mogą obniżać naszą sprawność intelektualną. Innym przykrym skutkiem jest poczucie zniechęcenia i niższa niż dotychczas energia i motywacja do działania i np. szukania nowej pracy, czy dodatkowej pracy tymczasowej.
Mamy wrażenie tzw. niskiej sprawczości, że “nic nie ma sensu”. I tutaj jest spora rozbieżność, każdy inaczej reaguje na obecną sytuację: jedni czują się bezradni i popadają w apatię, inni odczuwają lęk, ktoś może być rozgniewany i sfrustrowany. Zdarza się też rozczarowanie, pretensje i poczucie winy.
Jak poradzić sobie z trudnymi emocjami?
1. Zamiast tłumić emocje – pozwól im zaistnieć
- Z emocjami jest tak, że one po prostu przychodzą. Pojawiają się jak fale na morzu, uderzają z impetem, po czym się rozpływają. I właśnie jak takie fale należy je traktować. Inaczej dojdzie do opóźnionego sztormu. Dlatego po prostu je dostrzegamy, czujemy i czekamy, aż same się rozejdą.
Niektórzy psychologowie podpowiadają metodę 4Z: zauważ, zdefiniuj, zaakceptuj, zredefiniuj (określ na nowo).
Co to znaczy w praktyce? Gdy coś poczujesz, zatrzymaj się na kilka sekund. Po prostu zaobserwuj co to za emocje: wstyd, lęk, złość, tęsknota? Nazwij je.
Następnie trzeba dać sobie pozwolenie, aby się zezłościć lub wypłakać. Absolutnie nie tłumić, bo to tylko pogorszy sprawę i my lub nasi bliscy oberwiemy rykoszetem.
To właśnie jest forma akceptacji, dopuszczenia emocji do głosu. A gdy już się stanie, ona sama odpłynie, a my poczujemy ulgę. Jak to się stanie to zyskujemy oddech i możemy emocję przekształcić na nową. Jak? Powiedz sobie w duchu: “OK już się zezłościłam, teraz mi przeszło i czuję spokój. Nie mam na to wpływu, więc odpuszczam.”
2. Odpuść i pozwól sobie na relaks
- Szukanie nowej pracy, to też praca i może nas wycieńczyć. Możemy odczuć spadek nastroju i motywacji tym bardziej, jeśli zaczniemy się martwić, a zmartwienia pochłaniają dużo energii. Dlatego nie oczekujmy od siebie 150% wydajności ponad normę. Dajmy sobie chwilę na odpoczynek i podejdźmy do siebie z wyrozumiałością.
Powiedz sobie w duchu “Tak, mogę mieć gorszy dzień i dziś sobie odpuszczam”. Daj sobie czas na odpoczynek, spacer i relaks. Trudne czasy niepewności w zw .z nasileniem epidemii dodatkowo mogą obciążać nasz układ nerwowy, dlatego regeneracja jest taka ważna. Zadbaj też o zdrowy sen ok 7-8 h i chodzenie spać przed 00:00.
3. Odetnij się od mediów i presji otoczenia. Proś o wsparcie.
- Ciągłe wysłuchiwanie wiadomości o negatywnym zabarwieniu, wertowanie statystyk na temat pogarszającej się sytuacji ekonomicznej na pewno nie przysłuży się naszemu dobremu samopoczuciu.
Tak samo, jak narzekanie na swoją sytuację, czy przejmowanie się krytyką z zewnątrz. To tylko wpędza nas w dołek i podcina skrzydła. Jak tego uniknąć? W przypadku mediów wystarczy zastąpić je czymś konstruktywnym np. ciekawy film, książka, kurs online.
Natomiast co do otoczenia, ważne jest, aby się z nim komunikować otwarcie i sygnalizować jak się czujemy. Nie ma wstydu w tym, aby poprosić o pomoc, czy wsparcie naszych najbliższych. W czasach koronawirusa wiele osób spotyka podobny los. Nie jesteś sam z problemem utraty pracy. Znajdź grupę podobnych sobie osób i wzajemnie się wspierajcie lub polecajcie do pracy.
4. Pamiętaj o oddychaniu i ruchu
- Gdy jesteśmy pod wpływem długotrwałego stresu lub chronicznego lęku związanego np. ze zmianą pracy, nasze ciało jest napięte i zablokowane. Prostą drogą do rozluźnienia jest wyrzucenie skumulowanych emocji z ciała poprzez ruch np. rozciąganie, truchtanie, skakanie, potrząsanie i pływanie itd. Każdy sport w umiarkowanej ilości tak wpływa na nasz organizm.
Na szybkie uspokojenie nerwów działają też techniki oddechowe, powolne głębokie wdechy i wydechy z pauzą pomiędzy. Chwila oddechu pozwala nam znaleźć przestrzeń w głowie i odzyskać racjonalne myślenie. Filmiki instruktażowe do techniki oddychania znajdziesz m.in tutaj.
5. Działaj – zamiast stać w miejscu – praca naprawdę jest!
W przypadku szukania pracy, nie ma co ulegać plotkom lub przejmować się historiami zasłyszanymi od znajomych. Po prostu próbuj i sprawdzaj w nowych miejscach, wyjdź poza schemat i aplikuj np. do nowej branży, albo do pracy za granicą. Aktualnie najwięcej ofert można znaleźć:
- Produkcja i rzemiosło
- Transport i logistyka
- E-commerce
- Budownictwo i nieruchomości
- Sprzedaż
- IT
Teraz jest bardzo dobry czas na pracę sezonową, zarówno w Polsce i w Europie. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule.
Teraz jest bardzo dobry czas na pracę sezonową, zarówno w Polsce i w Europie. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule. Na naszym portalu infopraca.pl, obserwujemy nawet 20% wzrost publikacji ofert z agencji HR i ogłoszeń tymczasowych. Działaj tam, gdzie możesz, testuj nowe miejsca. Wyślij CV w odpowiedzi na ogłoszenie, na które nie ośmielił/ła byś się wcześniej aplikować.
Badania wskazują, że aż 61% jest gotowych podjąć pracę inną od swoich poprzednich doświadczeń zawodowych, a 45% kandydatów chce spróbować swoich sił na emigracji i wyjechać za granicę do pracy, nawet poniżej swoich kwalifikacji.
6. Zmień czarne wizje na optymistyczne
- To na początku może przysporzyć trudności. Mamy ukształtowany nawyk do zamartwiania się i wymyślania scenariuszy co może pójść nie tak. Prawda jest taka, że nie wiemy, co się wydarzy. Psychologowie radzą, gdy dopada nas smutek, czarne wizje przyszłości, najlepiej jest zamienić to na ciekawość. Często czarne myśli, jak chmury przykrywają obraz rzeczywistości, a przecież życie bywa bardzo przewrotne. Więc powiedz: “No dobra, co ma być to będzie. Zobaczymy, co los przyniesie – sprawdzam!”
- Inną prostą techniką jest przypomnieć sobie wszystkie sytuacje z przeszłości kiedy przydarzyło nam się coś niespodziewanie miłego. Ktoś zadzwonił do nas z propozycją, dostaliśmy jakieś ciekawe zadanie do wykonania, ktoś nam pomógł lub powiedział coś budującego.To pomaga znaleźć optymizm w kryzysowej sytuacji i wytworzyć nową wizję.
Epidemia i kryzys mają charakter globalny i wszyscy jesteśmy w tym razem. Wszyscy odczuwamy dokładnie te same emocje, tylko z różnym natężeniem i w różnym czasie.
Nieprzewidywalne czasy, nowa sytuacja gospodarcza, wbrew pozorom może się okazać szansą dla Ciebie na odważne decyzje i ciekawe wydarzenia. To wyzwanie dotyka wielu osób, nie jesteś sam. Tak więc pamiętaj, głęboki oddech i działaj do skutku, ale nie na siłę. Rozwiązanie przyjdzie samo we właściwym czasie.