Jakie możliwości daje praca na produkcji? Rozwiewamy mity.

Mimo dynamicznej sytuacji na rynku pracy te sektory intensywnie się rozwijają. Wyliczyć można przede wszystkim: logistykę i transport (19,8% wszystkich aktualnych ogłoszeń o pracę), produkcja (15,3%) i inżynieria (13 %).
W serwisie infopraca.pl mamy obecnie ponad 3,5 tys. ofert pracy w produkcji i na magazynach. Nasuwa się więc pytanie: “Czy warto poszerzyć krąg poszukiwań nowej pracy o te właśnie branże?”

W tym wpisie wraz z zespołem Interkadra.pl postaramy się rozwiać wątpliwości i mity na temat pracy na produkcji, rzucając nieco pozytywnego światła.

Każde zajęcie ma swoje plusy i minusy. Dla jednych minusem może być praca fizyczna, za którą uznawana jest praca na produkcji. Dla drugich wręcz przeciwnie – nie wyobrażają sobie siedzenia za biurkiem. Praca na produkcji nie jest zatem dla każdego. Może być świetnym rozwiązaniem dla osób mających zdolności manualne i lubiących aktywność fizyczną. Sprawdzi się, jeśli szukamy stabilnego zatrudnienia z możliwością awansu. Jest też dobrą opcją dla osób dopiero wchodzących na rynek pracy, poszukujących tymczasowego zajęcia.

Na czym polega praca na produkcji?

Praca na produkcji w dużej mierze zależy od branży, w której działa przedsiębiorstwo. Najczęściej jednak pracownik obsługujący linię produkcyjną zajmuje się układaniem towarów na taśmie produkcyjnej, ich etykietowaniem, pakowaniem oraz przygotowaniem do wysyłki. Jest rozliczany ze względu na ilość oraz jakość wykonania zadań.

Dla kogo praca na produkcji?

Praca na produkcji to w zasadzie zajęcie, w którym liczą się głównie umiejętności, a nie specjalne kwalifikacje czy wykształcenie. Potrzebne są zdolności manualne, szybkość, sprawność i dobra organizacja pracy. Plany produkcyjne niekiedy wymagają działania pod presją czasu. Warto jednak zaznaczyć, że osoby z wykształceniem zawodowym i technicznym mają szansę na rozwój i ciekawą ścieżkę awansu.

Praca tymczasowa czy stała?

Do pracy na produkcji można podejść na oba sposoby. Na portalach pracy dostępne są zarówno ogłoszenie, które rekrutują na stanowiska w charakterze dorywczym, jak i oferty pełnoetatowe stałej współpracy.

Te pierwsze cieszą się dużym zainteresowaniem wśród studentów szukających tymczasowego zajęcia na wakacje. Dla uczniów szkół zawodowych i techników jest natomiast szansą na realizację praktyk, za które otrzymają wynagrodzenie.

Takich ofert są setki, większość z nich jest dostępnych praktycznie od zaraz, a pracodawca nie stawia przed kandydatem wygórowanych wymagań. Najczęściej wiążą się z tymczasowymi umowami na zlecenie lub o dzieło.

Jednak, pracy na produkcji nie należy jedynie rozpatrywać jako zajęcia tymczasowego. Osoby szukające stabilnego zatrudnienia mają szansę na podpisanie umowy o pracę. Firmom zależy na stałych pracownikach produkcji, którzy znając proces produkcyjny, sprawniej realizują plany. Wiele przedsiębiorstw wysyła pracowników na kursy obsługi maszyn, zwłaszcza gdy modernizuje linię produkcyjną. Zdobyte doświadczenie pozwala awansować w obrębie jednej firmy, a także łatwiej zmienić pracę, również za granicą.

W jakich branżach produkcyjnych jest najwięcej ofert?

Najbogatszą ofertę dla pracowników produkcji ma branża samochodowa, chemiczna, spożywcza i budowlana. W różnych okresach roku zwiększa się zapotrzebowanie na pracowników w danej branży. Produkcja spożywcza w zakresie wyrobów cukierniczych potrzebuje większego zatrudnienia przed świętami, farmaceutyczna w sezonie jesienno-zimowym, a produkcja tworzyw sztucznych w pierwszej połowie roku.

Zanim jednak wyjedziesz za granicę, przeczytaj artykuł o tym jak się przygotować do takiego wyjazdu.


Praca w Niemczech
Praca w Niemczech, jak się przygotować? Na co uważać?

Możliwości pracy na produkcji

Podsumowując, można usłyszeć, że praca w sektorze produkcyjnym jest ciężkim zajęciem. Niektórzy narzekają, że bardzo obciąża fizycznie i psychicznie, że jest stresująca i mało rozwojowa. Czy na pewno? Dla wielu osób, poszukujących pracy branża produkcyjna jest to ogromną szansą. Pracownicy mogą liczyć na liczne benefity: począwszy na solidnych zarobkach i premiach, skończywszy na możliwości szybkiego awansu, a także na stabilnym zatrudnieniu i opiece zdrowotnej. Co jest szczególnie ważne w czasach kryzysu.

Zachęcamy, aby zamiast wysłuchiwać tylko negatywnych opinii, popatrzeć na ten rodzaj pracy z innej perspektywy i wyrobić sobie własne zdanie.

Artykuł powstał przy współpracy: Interkadra.pl
Zdjęcie: Unsplash photo – Atoms Fkrf

Podziękowania dla p. Urszula Bielińskiej- Gryszówka, Dyrektor Operacyjny