BB, X, Y, Z, czyli pokolenia na rynku pracy.  Czym wyróżnia się każde z nich?

Aktualnie na rynku pracy są aktywne zawodowo aż cztery pokolenia. Każde z nich urodziło się i dorastało w zupełnie innych czasach, a to oznacza odmienne podejście do pracy oraz inne umiejętności. BB, X, Y, Z – przyglądamy się pracownikom każdego z tych pokoleń, by sprawdzić, czym się wyróżnia każde z nich!

 

Pokolenie baby boomers

Do „baby boomers” należą osoby urodzone w latach 1946–1964 na fali powojennego wyżu demograficznego. Część osób z tego pokolenia jest już na emeryturze, ale niektórzy wciąż pozostają aktywni zawodowo. Co charakteryzuje przedstawicieli tej grupy? Na pewno duża lojalność wobec pracodawców, niechęć do zmian, zaangażowanie w obowiązki, docenianie stabilizacji i spokoju. To pokolenie często wykazuje się niechęcią do nowych technologii, ponieważ słabo je zna. Duża część osób z tego pokolenia pracuje w sektorze publicznym.

 

Kim jest pokolenie X na rynku pracy?

Pokolenie X to osoby urodzone w latach 1965–1979, czyli takie które dobrze pamiętają czasy PRL-u. Lepiej radzą sobie z zachowaniem work-life balance niż poprzednie pokolenie. Są bardzo zaradni, a praca jest ważnym elementem ich życia. Lubią się rozwijać i cenią sobie niezależność. Choć „X” nie najgorzej radzą sobie z technologią i na co dzień posługują się komputerami i smartfonami, to najbardziej cenią tradycyjne kontakty międzyludzkie. Co jest dla nich wyjątkowo ważne? Na pewno “wybicie się”, zrobienie kariery oraz osiągnięcie wysokiego statusu społecznego.

 

Millenialsi – co ich wyróżnia?

Pokolenie Y to inaczej millenialsi, czyli osoby urodzone w latach 1981–1995. Uchodzą za najlepiej wykształcone pokolenie – wśród nich niemal co druga osoba legitymuje się dyplomem wyższej uczelni. Do tego dodajmy jeszcze znajomość języków obcych oraz dobre rozeznanie w technologii, a będziemy mieli obraz typowego millenialsa! Dla “Y” częste zmiany pracy nie są problemem. Niezwykle istotna jest dla nich elastyczność – między innymi możliwość pracy zdalnej. Millenialsi oczekują dobrego wynagrodzenia i inwestowania w ich rozwój.

 

Jak rozpoznać pokolenie Z?

Do pokolenia “Z” na rynku pracy należą osoby urodzone po 1995 roku. Oni nie pamiętają życia bez internetu! Świetnie radzą sobie z nowymi technologiami i mają dużą otwartość na nowości. Nie zawsze stawiają pracę na pierwszym miejscu. Dla pokolenia “Z” ogromne znaczenie mają też pasje i rozwój poza życiem zawodowym. Zdecydowanie nie lubią rutyny! Niekiedy cechują ich problemy z kontaktem interpersonalnym.

 

Do którego pokolenia Ty należysz? Czy powyższy opis dobrze je charakteryzuje?