Wypróbuj nową karierę podczas wakacji

Zawsze marzyłeś o posiadaniu własnego pubu albo pracy w winnicy? Jesteś ciekawy jak wygląda praca osoby organizującej eventy? Niestety wybór określonej ścieżki kariery często ogranicza nas w możliwości doświadczenia innych rodzajów pracy – a przecież mogłoby się okazać, że w innej formie pracy odnaleźlibyśmy się lepiej i byli bardziej zadowoleni. Dlatego powstały takie firmy jak Vocation Vacation – pozwalające każdemu wypróbować inną, nową karierę marzeń.

Vocation Vacation to firma, która pozwala w czasie urlopu od normalnej pracy wypróbować inny rodzaj pracy. Mówiąc wprost, w czasie wakacji pracujemy nadal – tylko że w czymś zupełnie innym niż na co dzień. Mało tego, jeszcze za takie doświadczenie musimy zapłacić.

Wizja pracowitego urlopu odstraszyłaby wielu. Są jednak ludzie, którzy nie czują się spełnieni w obecne pracy i woleliby robić coś innego. Zmiana pracy nie jest jednak taka prosta – zwłaszcza jeśli ma się już spore doświadczenia w tym co się robi. Rzucić wszystko  zacząć od nowa? A co jeśli ta nowa kariera nie będzie dla mnie odpowiednia? Z myślą o ludziach, którzy poszukują swojego miejsca powstała firma umożliwiająca wypróbowywanie innych zawodów. Forma powstała w 2004 roku i rokrocznie obsługuje kilkaset głodnych wrażeń ludzi. Chciałbyś zobaczyć jak wygląda (od środka) praca fryzjera psów? A może zawsze chciałeś być mechanikiem samochodowym, tylko przypadkiem jesteś księgowym? Dzięki tej firmie możesz spróbować nowego zawodu. Firma nawiązuje kontakty z firmami, które po prostu przyjmują „na staż” osoby, chcące przyjrzeć się pracy w innym obszarze. Można nawet (za odpowiednio wysoką oplatą) spędzić trzy dni z osobistą choreografką Gwen Stephani czy z najlepszym planerem ślubów w Los Angeles.

Koszt takiego wypróbowania zawodu to kwota rzędu 400 – 2000$ za kilka dni i coaching kariery. Dla osób, które chcą rozpocząć własny biznes nie jest to jednak duża inwestycja biorąc pod uwagę ryzyko inwestowania czasu w zajęcie, które jednak nie przyniesie oczekiwane satysfakcji. Największą popularnością cieszą się zawody związane ze sztuką, modą, przemysłem rozrywkowym i zwierzętami. Ostatnimi czasy firma uruchomiła też nową stronę – pivotplanet.com na której każdy może „wynająć” sobie specjalistę z danego zawodu, który opowie o swojej pracy i wyjaśni wszelkie wątpliwości. Koszt rozmowy ze specjalistą (telefon, skype, bezpośrednie spotkanie) to wydatek rzędu kilkudziesięciu dolarów za godzinę.

A ty jaki zawód chciałbyś wypróbować?

Tagi: