Wykształcenie już nie wymagane – II transza deregulacyjna
30 maja prezydent podpisał II transzę ustawy deregulacyjnej, która znosi lub zmniejsza ograniczenia w dostępie do niektórych zawodów. Ustawa wejdzie w życie w sierpniu (60 dni od ogłoszenia). W jakich zawodach zniesiono wymogi związane z wykształceniem?
Teoretycznie we wszystkich 91, które objęła ustawa. Część zmian to jednak kosmetyka, która tak naprawdę wielkiego wpływu na dostępność do zawodu nie będzie miała. Przykładowo, w wielu profesjach związanych z lotnictwem zniesiono jedynie wymóg posiadania wykształcenia minimum średniego do uzyskania licencji. W poniższych profesjach wykształcenie nie ma żadnego znaczenia – pozostałe wymogi dotyczące praktyki lub certyfikatów pozostały.
- oficer mechanik
- pilot samolotowy zawodowy
- pilot samolotowy liniowy
- pilot śmigłowcowy zawodowy i liniowy
- pilot wiatrakowcowy
- pilot sterowców
- pilot balonu wolnego
- pilot szybowcowy
- dyspozytor lotniczy
- mechanik pokładowy
- skoczek spadochronowy
- nawigator lotniczy
- mechanik poświadczenia obsługi technicznej statku powietrznego
- nurek I. II i II klasy oraz nurek saturowany
- operator systemów nurkowych
Ponadto wykształcenie średnie nie jest już wymagane do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (nie jest też konieczne zdanie egzaminu państwowego na księgowego, wymogu odbycia praktyki i posiadania pełni praw publicznych)
Za to w przypadku agenta celnego podwyższono wymagania dotyczące wykształcenia z wykształcenia średniego na wyższe w dziedzinie nauk ekonomicznych, prawnych lub technicznych, w toku których studenci mają możliwość zapoznania się ze szczegółowymi zagadnieniami z zakresu prawa administracyjnego i finansowego, w szczególności prawa celnego albo świadectwo ukończenia studiów podyplomowych z wymienionego zakresu. Osoby z 3 -letnim doświadczeniem mogą zostać wpisani na listę mimo braku wymaganego wykształcenia.
fot.:sulaco229/sxc.hu