Kiedy warto napisać maila z pytaniem o postęp procesu rekrutacyjnego?

rp_email.jpgZnalazłeś idealne dla siebie stanowisko, przygotowałeś CV pod firmę, wysłałeś maila przekonany, że na pewno do ciebie zadzwonią, ale minęły dwa tygodnie i nic się nie wydarzyło? Czy warto napisać maila do firmy z pytaniem o zaawansowanie procesu rekrutacyjnego i kiedy to zrobić?

Firmy nie odpowiadają kandydatom. To niestety smutny fakt. Kiedy zatem wysyłamy CV, nie wiemy czy nasze CV po prostu przeszło bez echa, czy może stanowisko zostało już obsadzone. Jeśli stanowisko okazuje się bardzo dla nas atrakcyjne i mamy poczucie, że jest dla nas idealne, to warto pokusić się o to, by spróbować dowiedzieć się, czy nasza aplikacja ma jakieś szanse. Najlepiej w tym celu wykorzystać mail – jest nie inwazyjny i mamy większą pewność – niż w przypadku telefonu – że uda się nam skontaktować z odpowiednią osobą. Po co pisać takiego maila? Po to, by nie czekać nadaremnie jak również po to, by przypomnieć o sobie rekruterowi. Mogło się zdarzyć, że Twoje CV mu umknęło.

Maila z zapytaniem o proces rekrutacyjny warto napisać wtedy, kiedy:

Jak napisać takiego maila?

Przede wszystkim nie roszczeniowo („kiedy Państwo do mnie zadzwonią?”). Skup się na jedynie uzyskaniu informacji, czy proces rekrutacyjny już został zakończony czy nie. Podkreśl, że oferta jest dla Ciebie bardzo interesująca i uważasz, że jesteś odpowiednim kandydatem i stąd wynika Twoje zainteresowanie tą ofertą. Pamiętaj, by nie brzmieć jak osoba w desperacji.

Tagi: