Urażeni rekrutacją kandydaci rezygnują z całej branży

rp_rekrutacja1.jpgCzy zdecydowałbyś się kandydować ponownie do firmy, która potraktowała cię źle w procesie rekrutacji? A może już nigdy do takiej firmy nie wyślesz CV? Część osób po złych doświadczeniach w procesie rekrutacyjnym rezygnuje nie tylko z firmy ale z całego sektora.

Winę za nieudaną rekrutację pod kątem doświadczeń jakie wynosi z niej kandydat nie zawsze ponosi firma. Niekiedy to pracownik nie zastosuje się odpowiednio do procedury albo popełni błąd, który zaważy na całym wizerunku firmy jaki powstaje w oczach kandydata. W wielu sytuacjach, takie doświadczenie skutecznie powstrzymuje niedoszłego pracownika od tego, by kiedykolwiek ponownie kandydować do tej firmy.

Z badań przeprowadzonych przez Business in the Community (BITC) wynika, że 22% kandydatów na zawsze porzuci opcję rozważanie ofert pracy w firmie, która odrzuciła ich kandydaturę (i kandydat ma w związku z tym złe wspomnienia). 26% czuje się po takim doświadczeniu na tyle źle, że raczej niechętnie będzie aplikować do tej firmy ponownie. 10% Zdecyduje się na całkowitą rezygnację z branży! (czyli np. programista nie będzie już więcej składał CV do firm zajmujących się finansami).

Z badania wynika również jeszcze jeden niepokojący wniosek – 44% młodych osób biorących udział w rekrutacji, jeśli nie dostanie propozycji pracy, traci poczucie pewności siebie. Najczęściej jest to wywoływane pewną niespójnością ze strony rekruterów. O ile w 39% ogłoszeń na podstawowe stanowiska nie jest wymagane wcześniejsze doświadczenie, o tyle aż 42% rekruterów pyta o to na rozmowach.

A czy wam zdarza się rezygnować z całej branży, bo jesteście rozczarowani spotkaniem rekrutacyjnym?

Tagi: