Tylko 10 minut by ocenić kandydata?

Ile trwają zazwyczaj rozmowy kwalifikacyjne, w których bierzecie udział? 15 minut? 30 ? A może godzinę? Moim zdaniem dopiero po 15 minutach spotkania, kandydat na tyle się uspokaja i otwiera by było możliwe rzeczywiste zbadanie kompetencji. Jak się jednak okazuje, 60% osób prowadzących rekrutację, wyrabia sobie zdanie o kandydacie w przeciągu pierwszych 10 min spotkania.

Amerykańska agencja rekrutacyjna zajmująca się tymczasową rekrutacją księgowych –  Robert Half przebadała sporą grupę managerów HR oraz osób prowadzących rekrutację i zbadała ile czasu potrzebują oni, by wyrobić sobie opinię o kandydacie w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Oto wyniki:

Czy w trakcie 5 czy nawet 10 minut można dobrze ocenić kandydata? Na pewno można stwierdzić kto kompletnie nie nadaje się na oferowane stanowisko (nie ma wystarczającej wiedzy lub doświadczenia bądź też osobowościowo nie pasuje do zespołu i na oczekiwane stanowisko – np. jest za cichy albo zbyt nonszalancki).Śmiem jednak wątpić w to, że da się w tym czasie określić, że ktoś się nadaje. Być może właśnie z takiego podejścia biorą się błędy rekrutacyjne i dodatkowe koszty dla pracodawcy.