Trzy miesiące na leżąco – czy mógłbyś tak pracować?

Jak na ciało ludzkie działa stan nieważkości? NASA bada to od 2004 roku. Do tej pory, w eksperymencie, który ma sprawdzić jak na ciało człowieka działa nieważkość wzięło udział 36 uczestników. Przez 3 miesiące leżą oni na łóżku i poza tym, że nie wolno im wstać, a ich stan zdrowia jest w pełni monitorowany, nie muszą nic robić. Dostają za to 5 tys $ miesięcznie.

Wydawałoby się, że jest to praca marzeń. Leżeć, spać i nic nie robić cały dzień, a jednocześnie dostawać za to pieniądze. Nie jest to jednak aż tak proste – wytrzymać w łóżku tak długo wcale nie jest łatwo, dlatego NASA przyjmuje do eksperymentu jedynie osoby, które na czas badania znajdą sobie jakiś cel, który są w stanie realizować w trakcie długiego leżenia. Takim celem może być np. nauka języka obcego, ale zdarzyło się również, że jeden z uczestników leżąc opracował biznesplan i po powrocie do aktywności z sukcesem zmienił zawód. Cele mogą być też nieco mniej rozwojowe – np. uzyskanie określonego levelu postaci w grze komputerowej (i takie historie się zdarzały) – grunt by badany nie znudził się na tyle, że wytrzymanie do końca eksperymentu nie będzie dla niego możliwe. Jak na razie w trakcie zrezygnowało 8 osób (co wziąwszy pod uwagę ilość zakończonych eksperymentów pokazuje, że wcale nie jest to aż tak łatwa „praca”).

Całość badań trwa 87 dni, przy czym aż 60 spędza się w łóżku z nogami nieco powyżej głowy (symulacja stanu nieważkości dla naszego organizmu). Pozostałe dni to przygotowanie do eksperymentu oraz czas powracania do formy. Choć większość uczestników nie zanotowała żadnych skutków ubocznych to podczas przebywania w stanie nieważkości w ciągu miesiąca badani tracą 1-2% tkanki łącznej i NASA nie gwarantuje, że zdrowie badanego po eksperymencie będzie równie dobre jak przed nim.

Niestety o bycie królikiem doświadczalnym mogą starać się tylko obywatele USA. A czy wy zdecydowalibyście się na taką formę zarobku? Dalibyście radę przez trzy miesiące leżeć w łóżku?

Tagi: