TOP 6 prac na Święta Bożego Narodzenia
Listopad w połowie – Święta wprawdzie dopiero za półtorej miesiąca, ale Mikołajki będą już niedługo, a dla handlu wzmożony ruch zacznie się już za kilka dni – warto zatem już rozejrzeć się za dodatkową, dorywczą pracą na okres świąt. Możliwości jest sporo, zwłaszcza dla osób z własną inicjatywą.
1.Mikołaj / Śnieżynka
6 grudnia oraz okres Świąt, to czas na który najbardziej czekają dzieci. Coraz chętniej, do wręczania prezentów wynajmuje się Mikołajów, którzy będą w stanie zbudować dla dziecka jeszcze bardziej świąteczny nastrój. W charakterze Mikołaja można też pracować nieco dłużej – przez cały okres przedświątecznych przygotowań – takie osoby wynajmowane są bowiem przez centra handlowe bądź agencje reklamowe, realizujące dla klientów zlecenia na przedświąteczne kampanie promocyjne. Pracę można znaleźć albo poprzez agencje pracy, bezpośrednie ogłoszenia umieszczane w serwisach internetowych, ale można również spróbować biznesu na własną rękę i po zainwestowaniu 300- 400 zł w strój Mikołaja, można ogłosić się w okolicy i zaoferować indywidualne usługi Mikołajowe. Zysk będzie większy, choć zlecenia trzeba sobie samemu znaleźć.
2.Listonosz / kurier
Święta to czas przesyłek, paczek, prezentów, kartek świątecznych. Niektóre urzędy pocztowe w tym okresie potrzebują większej ilości listonoszy. Firmy kurierskie również mają znacznie wyższą niż na co dzień ilość zleceń. Jeśli lubisz chodzić i jeździć taka praca dorywcza może być dla ciebie przyjemna – wprawdzie stawki nie są wysokie, ale zawsze to jakiś grosz do świątecznego, domowego budżetu.
3.Magazynier
W okresie przedświątecznym w wielu firmach handlowych, sieciach sklepowych oraz u dystrybutorów potrzebna jest większa niż zwykle ilość osób odpowiadających za magazynowanie towaru. Poszukiwane są osoby z uprawnianiami na wózki widłowe, ale i bez niego pracę znaleźć łatwiej niż w innych okresach roku. Najczęściej, za nabór magazynierów odpowiadają Agencje pracy tymczasowej, warto więc wysłać do nich swoje CV. Można też szukać pracy bezpośrednio w firmach.
4. Sprzedawca na straganach świątecznych
Przed Świętami, w wielu miastach pojawiają się świąteczne stragany z upominkami oraz ozdobami świątecznymi. Na takich straganach również ktoś musi pracować. Praca nie jest łatwa – mróz i cały dzień na nogach dają się w kość. Stawki też niezbyt wysokie – od 7 do 15 zł za godzinę. Zawsze jednak jest to opcja lepsza niż siedzenie w domu. Praca przy straganach może być też alternatywą dla studentów oraz osób pracujących – do obsługi klientów osób potrzeba bowiem również wieczorami oraz w weekendy.
5. Pomoc kuchenna przy cateringach
Rodzinne świąteczne lepienie pierogów czy pieczenie to coraz większa rzadkość – coraz mniej osób ma na to czas i siłą rzeczy coraz więcej, decyduje się na to, by zamawiać gotowe potrawy w restauracji czy firmie cateringowej. W efekcie w miejscach tych, przed świętami potrzebna jest większa ilość zarówno kucharzy jak i pomocy kuchennych. Ogłoszenia o naborze można znaleźć w serwisach internetowych.
6. Praca przy stroikach świątecznych
Stroiki i choinki pojawiają się nie tylko w domach, ale również w biurach czy instytucjach. Kupuje się je gotowe, ale … te gotowe stroiki czy choinki ktoś musi przygotować. Mając odrobinę talentu i zmysłu artystycznego, można zająć się taką pracą – jedyne czego potrzeba, to nawiązanie współpracy z firmami, które takie ozdoby sprzedają (np. z osobą prowadzącą stragan świąteczny). Na jednym stroiku nie zarobimy dużo (po odliczeniu materiałów, zostanie nam jakieś 10-20 zł), ale przy odrobinie wprawy, takich stroików można zrobić w godzinę nawet kilka.
Gdzie znaleźć ogłoszenia o pracy na święta?
Specyfiką pracy dorywczej w okresie świąt jest jej tymczasowość – wakaty pojawiają się i szybko znikają, dlatego trzeba mieć rękę na pulsie:
- Wyślij CV do wszystkich agencji pracy tymczasowej z okolic Twojego miasta – może któraś z nich będzie prowadzić projekt, w którym będziesz mógł coś zarobić.
- Przejdź się po mieście i obejrzyj witryny sklepowe – w wielu pojawią się ogłoszenia.
- Jeśli masz konto w serwisie społecznościowym, powiadom znajomych że szukasz dorywczej pracy, rozpuść wici – być może ktoś z Twoich znajomych słyszał o jakiejś pracy – networking potrafi działać cuda.
- Możesz umieścić krótkie ogłoszenie o poszukiwaniu pracy w serwisie z ogłoszeniami (np. dotyczącym twojego miasta) – pamiętaj jednak, by nie podawać danych teleadresowych ani nazwiska a najlepiej kupić w tym celu telefon na kartę – dzięki temu, twój standardowy numer komórki nie pozostanie w Internecie.