Szukanie pracy – aktywne i bierne
Czym jest aktywne szukanie pracy, a czym bierne? Większość kandydatów do pracy niestety myli bierne poszukiwanie pracy z aktywnym, zakładając, że skoro podejmują działanie wysłania CV w odpowiedzi na ogłoszenie zamieszczone w Internecie, które sami sobie zresztą wyszukali, to stosują aktywne poszukiwanie pracy. W rzeczywistości jednak, jest to bierne szukanie.
Bierne szukanie to nie tylko siedzenie z założonymi rękami i czekanie na pracodawcę, który w jakiś magiczny sposób dowie się o tym, że czekamy na nowe propozycje. To również ograniczenie swojego arsenału środków do jednego – odpowiadania na ogłoszenia w prasie i Internecie. A co jeszcze możesz zrobić aby aktywnie szukać pracy?
Metod jest sporo – mniej lub bardziej skutecznych. Niektóre bardzo rzadko przynoszą efekty, ale jeśli i tak jesteś bez pracy, to czy nie warto wykorzystać każdej szansy? Choćby tej jednej na milion?
Metody standardowe:
- budowanie wizerunku w Internecie – w obecnych czasach podstawa. Poświęć czas, pozakładaj profile na serwisach społecznościowych, załóż bloga, weź udział w kilku dyskusjach na grupach związanych z Twoim zawodem i pokaż się z jak najlepszej strony w trakcie tych dyskusji. Może znajdzie Cię head hunter?
- sam znajdź head-huntera – to nie szczególnie trudne – zwłaszcza jeśli już założyłeś profil w serwisie. Po wpisaniu w wyszukiwarkę GL frazy „head hunter” pojawiają się 62 osoby. Mało? To 62 szanse na to, że ów head hunter zainteresuje się Tobą.
- odwiedzaj Targi Pracy w swoim mieście. Każdego roku organizowanych jest przynajmniej kilka spotkań, gdzie bezpośrednio możesz spotkać się z pracodawcą.
- napisz do biur pośrednictwa pracy / doradztwa personalnego – zasada działania taka sama jak w przypadku head- hunterów – niczego nie tracisz, możesz tylko zyskać.
- wypełnij dokładnie profil użytkownika w serwisie ogłoszeniowym. Pracodawca może znaleźć Cię poprzez serwis (taki jak Infopraca) nawet wtedy, jeśli nie wysyłałeś zgłoszenia samodzielnie – ale aby się Tobą zainteresował, Twoje CV musi być dokładne.
- odwiedź biuro karier – jeśli jesteś studentem bądź absolwentem, skorzystaj z pomocy Biura Karier, które działa przy Twojej uczelni
- wypełnij formularze rekrutacyjne na stronach pracodawców, nawet jeśli nie szukają obecnie nikogo z Twoim wykształceniem bądź doświadczeniem
- poinformuj maksymalnie dużo osób z Twojego otoczenia o tym, że szukasz pracy. Co jakiś czas przypominaj się w tym temacie
Metody kreatywne:
Niektórzy kandydaci do pracy wykazują się ogromną kreatywnością w aktywnym szukaniu pracy. Przypomnijmy kilka metod – na pewno nie wyczerpano jeszcze wszystkich możliwości: