Jak rozwiać obawy rekrutera, kiedy masz za wysokie kwalifikacje?
Aplikujesz na stanowisko, na którym oczekiwane są niższe kwalifikacje niż twoje? Musisz je rozwiać jak najszybciej – inaczej możesz w ogóle nie być brany pod uwagę jako kandydat.
Czego obawiają się rekruterzy, kiedy spotykają się z kandydatem o zbyt wysokich kwalifikacjach na dane stanowisko? Przede wszystkim tego, że kandydat będzie chciał za dużo zarabiać, szybko się znudzi i ucieknie do bardziej interesującej pracy oraz – że jeśli jest bardziej doświadczony niż jego przełożony – będzie to owocować problemami w komunikacji i akceptacji decyzji przełożonego.
Te wszystkie obawy mogą spowodować, że twoje CV nie przejdzie nawet wstępnej selekcji i nie dostaniesz się na rozmowę kwalifikacyjną. Dlatego jeśli świadomie wysyłasz CV na stanowisko o niższych niż twoje wymaganiach, spróbuj to umotywować i już w mailu, który wraz z CV wysyłasz do pracodawcy, rozwiej jego wątpliwości. Jak to zrobić?
- Znajdź w ramach nowej firmy te elementy, które możesz potraktować jako wyzwanie (np. że to nowa branża, albo firma jest mała, a ty masz jedynie doświadczenie korporacyjne – i chcesz dzięki zmianie firmy na mniejszą mieć większy wpływ na to, co się dzieje w firmie;
- Zaprezentuj się jako osoba pomocna i skłonna do dzielenia się wiedzą (np. możesz napisać, że chcesz się uczyć od innych i masz poczucie, że w tej firmie będzie to możliwe, a sam także chętnie podzielisz się zdobytą wiedzą i doświadczeniem);
- Napisz wprost o tym, że zdajesz sobie sprawę, że masz większe doświadczenie niż oczekiwane, ale twoim zdaniem to jedynie plus dla firmy. Jesteś świadomy, na jakie stanowisko aplikujesz – to ważne, bo rekruterzy są przyzwyczajeni, że kandydaci nie czytają dokładnie ogłoszeń i aplikują przypadkowo).