Rozmowa rekrutacyjna przez Skype – jak się przygotować?
Rozmowa rekrutacyjna prowadzona za pośrednictwem wideokonferencji nie jest jeszcze standardem, ale coraz częściej w trakcie rekrutacji wykorzystuje się to narzędzie – zwłaszcza w sytuacjach w których kandydata od firmy, która go zatrudnia dzieli spora ilość kilometrów. O czym pamiętać, przygotowując się do swojej pierwszej rozmowy rekrutacyjnej za pomocą Skype?
Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że rozmowa kwalifikacyjna za pomocą wideokonferencji jest takim samym spotkaniem rekrutacyjnym jak spotkanie bezpośrednie twarzą w twarz. Osoba rekrutująca może zadać nam takie same pytania, jakie zadałaby, gdyby kandydat siedział fizycznie na wprost niej. Za pośrednictwem Skype można również zadać kandydatowi zadanie do wykonania – wystarczy o nim powiedzieć lub wysłać je mailem i poprosić kandydata o jego rozwiązanie „na oczach” osoby rekrutującej. Co więcej, rozmowę prowadzoną za pomocą wideokonferencji osoba prowadząca wywiad może nagrać – choć powinna o nagrywaniu rozmowy poinformować kandydata. Rozmowa poprzez Skype pozwala również na wykonanie przez kandydata testu psychologicznego.
Login Skype
Aby rozmowa za pomocą wideokonferencji przez Skype była możliwa, osoba rekrutująca musi znać nasz login. Tutaj, tak samo jak w przypadku adresu mailowego musimy zadbać o to, by był on profesjonalny – czyli najlepiej założyć takie konto, którego nazwa będzie związana z naszym nazwiskiem. Jeśli takiego nie mamy, stwórzmy konto specjalnie pod rozmowy kwalifikacyjne.
Termin spotkania
Większość rozmów kwalifikacyjnych przez Skype odbywać będzie się w godzinach pracy firmy, która prowadzi spotkanie rekrutacyjne. Jeśli jednak rekrutuje nas firma z zagranicy, z innej strefy czasowej upewnijmy się, że dobrze dogadaliśmy się w kwestii godziny rozmowy.
Ze względu na to iż rozmowę kwalifikacyjną prowadzić będziemy najczęściej z domu wybierzmy też taki termin, w którym nikt nie będzie nam przeszkadzał – domownicy nie będą się kręcić, partner nie wstawi głowy przez drzwi i nie krzyknie „obiad” a dzieci nie będą koniecznie w tym czasie chciały bawić się z tatusiem.Rozmowa rekrutacyjna przez Skype to nie pogadanka z kolegą.
Miejsce rozmowy
Najczęściej rozmowę prowadzić będziemy z domu. Jeśli nie mamy takiej możliwości, wybierzmy miejsce ciche i spokojne,w którym nic nas nie będzie rozpraszać. Pamiętajmy o tym, że podczas wideokonferencji osoba rozmawiająca z nami widzi nie tylko nas, ale również to, co jest dookoła nas. Dlatego należy tak ustawić kamerę, by poza nami nie było w zasadzie widać nic -najlepszym wyborem jest po prostu usiąść na tle gładkiej, jasnej ściany.
Zdarza się, że kandydaci prowadząc rozmowę z domu, jednocześnie przez nieuwagę pokazują osobie prowadzącej spotkanie swoje mieszkanie, panujący w nim nieład (lub porządek), styl w jakim mieszkają. To osobie prowadzącej spotkanie (zwłaszcza jeśli jest psychologiem) może sporo powiedzieć o rozmówcy, ale czy na pewno chcemy, by interpretowano nas przez pryzmat tego, jak wygląda nasza kuchnia? Pamiętaj też, by nie mieć za plecami drzwi – przechodzący domownik czy dziecko wstawiające z ciekawości głowę może rozproszyć osobę rekrutującą – a przecież tego nie chcesz.
Przy wyborze miejsca na umieszczenie kamerki możemy jeszcze zastosować jeden trick manipulacyjny – usiąść na tle biblioteczki lub czegoś co powie osobie prowadzącej rozmowę to co chcielibyśmy by wiedziała. Ważne jest jednak by świadomie manipulować przekazywanymi informacjami. (przykładowo prowadząc rozmowę z na stanowisko kierownika działu marketingu z osobą, która „pozuje” na tle wielu branżowych publikacji można odnieść wrażenie, że wiedza tej osoby jest szeroka i jest ona zainteresowana czynnym podwyższaniem swoich kompetencji.
Ubiór
Rozmowę przez Skype traktować trzeba tak jak każdą rozmowę kwalifikacyjną – zatem nie rozmawiamy w wyciągniętej podomce lub dresach lecz w garniturze lub przynajmniej koszuli. Jednym słowem tak, jakbyśmy byli na rozmowie twarzą w twarz. I choć wielu rekruterów żartuje, że podczas rozmowy na Skype kandydat może siedzieć w koszuli, ale bez spodni, nie zalecam takiej niefrasobliwości. Wyobraźmy sobie, że cokolwiek podczas rozmowy się dzieje i musimy nagle wstać…
Jakość połączenia
Ze względu na to, że jakość połączenia może być różna, pierwsze dwa – trzy pytania podczas rozmowy będą najczęściej nie związane bezpośrednio z samą rekrutacją, gdyż obie osoby muszą dopasować swój sposób mówienia do tego, jaka jest jakość połączenia. Podcza wideokonferencji nie przełączaj też widoku swojego rozmówcy na pełny ekran – lepiej móc jednocześnie widzieć siebie podczas spotkania i w razie czego korygować swoją postawę.
Pytania rekrutacyjne
Jak wspomniałam na początku, pytania podczas wideokonferencji są takie same jak podczas zwykłego spotkania twarzą w twarz. Co nie znaczy, że nie możesz sobie pomóc – obok laptopa, ale tak, by nie było to widoczne dal rozmówcy połóż swoje CV oraz notatkę na której w punktach umieścisz to, co chciałbyś przekazać rozmówcy. Jeśli będziesz musiał skorzystać „ze ściągawki” rób to dyskretnie. Mając CV na podorędziu będziesz jednak czuł się bardziej komfortowo.
Mimo tego,że siedzisz przy komputerze nie możesz korzystać z niego przy odpowiadaniu na pytania (np. wyszukiwać nazwy firmy by odpowiedzieć na pytanie „co Pan wie o naszej firmie” – to wszystko będzie widoczne dla osoby prowadzącej spotkanie)
Nie zapomnij o pytaniach do osoby prowadzącej rekrutację.
O czym jeszcze pamiętać:
- Przed rozmową wyłącz lub wycisz telefon komórkowy – tak samo jak przy bezpośredniej rozmowie, tak i w czasie wideokonferencji to, że do kandydat ktoś dzwoni a on nie pamiętał o wyłączeniu telefonu lub (o zgrozo) dodatkowo odbierze telefon) nie będzie mile widziane.
- Jeśli w standardzie słuchasz muzyki, przed rozmową kwalifikacyjną wyłącz ją.
- Uprzedź członków rodziny, osoby mieszkające z Tobą, że masz rozmowę kwalifikacyjną i nie powinni wchodzić do pokoju.
- Choć będziesz w domu, w znanym sobie otoczeniu w którym czujesz się bezpiecznie pamiętaj o tym, że jesteś w sytuacji biznesowej – zatem musisz dbać o to, by zachowywać się profesjonalnie.