Rezygnacja z pracy? Nie tłumacz się nadmiernie!
„Dlaczego odszedł Pan z poprzedniej pracy?” Tego pytania na rozmowie kwalifikacyjnej możesz być niemal pewny! Jednym z najczęściej popełnianych błędów w czasie odpowiedzi na to pytanie jest nadmierne i zbyt długie tłumaczenie się!
Pytanie o powody odejścia – choć kandydaci się go spodziewają, najczęściej jest jednym z najbardziej problematycznych. Głównie dlatego, że kandydaci unikają prawdy i próbując ją obejść wpadają w pułapkę kłamstwa. Wiedzą, że nieco naginają prawdę i czują się z tego powodu winni. W takiej sytuacji wystarczy, że rekruter zada kilka dodatkowych pytań dookreślających lub po prostu będzie czekał w ciszy, by kandydat zaczął „plątać się w zeznaniach”.
Doświadczeni rekruterzy doskonale rozpoznają, kiedy kandydat nie wyjaśnia szczerze powodów odejścia i chcąc dociec prawdy stosują powyższe tricki. Jak się im nie dać?
- Przygotuj przed rozmową spójną odpowiedź na to pytanie – nie tłumacz się nadmiernie. 3-4 zdania w zupełności wystarczą,
- Przygotuj się na „krępującą ciszę” i bądź w stanie ją wytrzymać,
- Bądź tak blisko prawdy, jak to możliwe (bez oczerniania swojego byłego szefa), wtedy będzie ci łatwiej opisać powody odejścia,
- Nie wykręcaj się „chęcią rozwoju” i „szukaniem nowych możliwości” – o najczęstsze powody odejścia, jakie podają kandydaci, na które rekruterzy są najbardziej uczuleni.