Rekrutacja video na żądanie coraz popularniejsza

picture-990086_640Czy zdarzyło się już wam być rekrutowanym przez video? I to nie przez Skype, kiedy po drugiej stronie siedzi żywy człowiek, ale przez system, który podaje pytania i nagrywa waszą odpowiedź? Jeśli nie mieliście jeszcze takich doświadczeń, to lepiej się na nie przygotujcie.

Z badań HireVue , jednej z firm umożliwiających prowadzenie video rozmowy rekrutacyjnej, ilość firm korzystających z tego rozwiązania rośnie z roku na rok. O ile pięć lat temu realizowano ich bardzo niewiele (około 13.000 rocznie) o tyle w zeszłym roku przeprowadzono ich już 2,5 mln. Z perspektywy firm rekrutacyjnych oraz działów HR takie rozwiązanie ma mnóstwo korzyści- nie trzeba marnować czasu na długie rozmowy, jeśli kandydat się nie nadaje (a widać to nierzadko już po kilku minutach spotkania).

Video Interview jest też idealne dla firm, które muszą zrekrutować pracowników w nowej dla siebie lokalizacji. Zazwyczaj taka rekrutacja, kiedy firma jeszcze nie ma siedziby, wymaga wynajęcia Sali konferencyjnej na kilka dni. Dzięki nagrywanym rozmowom pierwszy etap może odbywać sę całkowicie zdalnie  – bez kosztów sal czy podróży rekruterów.

Teoretycznie taka rekrutacja powinna być dla kandydata mniej stresująca.  W końcu odbywa sę bez oceniającego oka HR’a ale w praktyce osoby, które miały okazję  w takich spotkaniach uczestniczyć twierdzą, że były bardziej stresujące niż tradycyjne.

Tagi: