Ile razy zostaniesz odrzucony w procesie rekrutacji (i za co)?

rp_rekrutacja11.jpg70% kandydatów doświadczyło odrzucenia w procesie rekrutacji. Średnio, każdy specjalista jest w trakcie swojej kariery zawodowej odrzucany około 5 razy. Tak przynajmniej wynika z badań przeprowadzonych w Indiach. Za co najczęściej bywamy odrzucani?

Okazuje się, że o odrzuceniu kandydata decydują nie tylko kompetencje. Znacznie częściej to kwestia zachowania, nastawienia czy konkretnych cech osobowości, które poprzez zachowanie się objawiają. 60% pytanych o przyczyny odrzucenia kandydatów (którym udało się taką informację od rekrutera uzyskać) , zostało odrzuconych ze względu na swoje niewerbalne zachowanie podczas rekrutacji:

Choć każdy z tych powodów może się wydawać kandydatom nieco dziwaczny, to całość tworzy obrazek, którego rekruterzy chcą uniknąć. Przykładowo, kandydat który się spóźni, siedzi na krześle zgarbiony,  nie utrzymuje kontaktu wzrokowego, prezentuje się jak się jak osoba pozbawiona energii i chęci do pracy.

Z przyczyn związanych ze sposobem wypowiedzi, do najczęstszych powodów odrzucenia kandydata należą:

Wprawdzie badania pochodzą z Indii, ale błędy popełniają kandydaci z całego świata i niezależnie od kultury organizacji (które przez globalizację stają się do siebie coraz bardziej podobne) są z tych samych powodów odrzucani – wyciągnijmy zatem wnioski z hinduskich badań.

Źródło: profit.ndtv.com/

Tagi: