Pytanie o premie na rozmowie kwalifikacyjnej
Jakie pytania możemy zadać pracodawcy podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Jeśli jesteśmy już bliżej niż dalej zatrudnienia, czyli nie jest to nasza pierwsza, a druga bądź trzecia rozmowa kwalifikacyjna i mocniej czujemy, że jesteśmy poważnie rozpatrywani na oferowane stanowisko pracy to czas o siebie zadbać. Czyli dowiedzieć się wszystkiego tego, co pozwoli nam podjąć decyzję, czy chcemy w tej firmie pracować. Ważną kwestią są premie – dopytajmy o nie na rozmowie kwalifikacyjnej.
Pracodawcy często na spotkaniu rekrutacyjnym informują pracowników o tym, że poza wynagrodzeniem podstawowym, pracownikom wypłacane są też premie. I na tym w zasadzie rozmowa o finansach czy premiach się kończy. A to błąd – przynajmniej z punktu widzenia pracownika, który tak naprawdę kończąc takie spotkanie nie ma pojęcia:
- jak często premie przysługują bądź się zdarzają
- czy pracownik ma wpływ na wysokość lub częstotliwość premii
- czy kwota premii wynosi 100% czy 10% zarobków
- czy istnieją jakieś zasady według których premia jest wypłaca czy jest to wyłącznie widzimisię szefa?
Bez wiedzy o premiach i sposobie funkcjonowania systemu premiowego w firmie możemy spodziewać się, że w zamian za dobrą pracę, dwa razy do roku dostaniemy premię w wysokości połowy miesięcznego wynagrodzenia, podczas gdy w firmie panuje zasada wypłacania premii uznaniowo raz na dwa lata połowie pracowników a premia wynosi 5% zarobków brutto. Będziemy wtedy rozczarowani prawda? Dlatego lepiej dopytać i zadać pytania konkretnie, by wiedzieć na czym stoimy. O co zatem zapytać?
- Czy w firmie istnieje system premiowy? – dowiemy się wtedy czy premie w ogóle funkcjonują i czy jest to sformalizowane czy nie
- Czy premie są premiami regulaminowymi czy uznaniowymi? – premie regulaminowe opisane są w regulaminie pracy i jako takie przysługują pracownikowi po wypełnieniu określonych wytycznych. Pracownik ma prawo domagać się otrzymania premii regulaminowej. Premia uznaniowa to widzimisię szefa. Może dać, może nie dać. Jaka będzie kwota? Nikt nie wie. Czy zobaczysz taką premię i co musisz zrobić by ją dostać? Diabli wiedzą… na premie uznaniowe nie warto liczyć i traktować ich jako wartości dodanej – oczywiście są firmy, w których takie rozwiązanie funkcjonuje dobrze, ale premia uznaniowa zawsze niesie ze sobą ryzyko tego, że jej nie zobaczysz nigdy, lub dopiero wtedy, kiedy twój poziom frustracji i tak skłoni cię do szukania nowej pracy.
- Jak procentowo kształtuje się poziom premii w stosunku do wynagrodzenia? – czyli czy w ramach premii dostaniesz 10% wynagrodzenia czy może warto się starać, bo premia wynosi 50%? A może istnieje w firmie premia roczna zależna od przychodu?
Te pytania i odpowiedzi Twojego przyszłego szefa pozwolą ci obliczyć to, na jakie premie i w jakich okresach możesz liczyć – czyli na ile Twój dochód się zwiększy (bądź na co liczyć absolutnie nie możesz).