Pytania osobiste

Masz chłopaka/dziewczynę? Jakie są Twoje upodobania seksualne? Z jaką partią polityczną czujesz się najbardziej związany? Pomimo, że nie są to pytania zwyczajowe, możesz się z nimi spotkać podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Pytanie, jakie powinieneś sobie tutaj zadać, to: „w jaki sposób wyminąć odpowiedź?”, ponieważ z jednej strony masz pełne prawo do zachowania prywatności, ale z drugiej pragniesz zdobyć dane miejsce pracy.

Dobry rekrutant nie ma powodu do odnoszenia się do pytań o charakterze osobistym, aby odkryć prawdziwą osobowość kandydata. Pomimo wszystko od czasu do czasu są one wykorzystywane. W większości przypadków celem takich pytań jest chęć poznania Twojego wychowania, Twojej kultury osobistej i sposobu myślenia w celu stwierdzenia, czy pasujesz do stanowiska i Twoje przekonania zgadzają się z przekonaniami firmy. W takich przypadkach najlepiej jest powiedzieć całą prawdę. W większości przypadków rekrutanci są w stanie z łatwością stwierdzić, czy kandydat jest prawdomówny, czy kłamie. Odkrycie kłamstwa automatycznie usuwa Cię z listy kandydatów.

Mimo wszystko istnieją pytania, które mogą być dla Ciebie w pełni kłopotliwe. Nieodpowiedzenie na takie pytania lub odpowiedź w sposób grubiański będzie źle odebrane i będzie punktem na Twoją niekorzyść. Jednak oczywiście nikt Cię nie zmusza do podawania informacji, która nie ma żadnego związku z Twoimi kompetencjami zawodowymi. Postaraj się grzecznie wyjść z sytuacji za pomocą dyplomatycznych i politycznie poprawnych odpowiedzi. A oto niektóre z możliwych odpowiedzi:

– Myślę, że żadna z moich osobistych spraw nie mogłaby wpłynąć na moją pracę. Uważam, że pod tym względem jestem prawdziwym profesjonalistą.
– Stawiam pierwszeństwo na moją pracę i choć rozumiem Państwa zaniepokojenie związane z tymi tematami, uważam, że nie mogą one w żaden sposób wpłynąć na moje obowiązki zawodowe.

Wcześniejsze przygotowanie rozmowy kwalifikacyjnej może Ci bardzo pomóc w jej pozytywnym przebiegu. Przed przyjściem na daną rozmowę zastanów się, jaką dałbyś odpowiedź w przypadku kłopotliwego pytania i użyj jej, jeśli zostanie Ci ono zadane. Poniżej znajdują się niektóre z najczęściej stosowanych pytań osobistych:

– Czy jesteś zamężna/żonaty? Masz dzieci? Jeśli odpowiesz negatywnie: Czy zamierza Pani mieć dzieci?
– Z powodu, że jest Pani zamężna/ Pan żonaty, czy zostawanie po godzinach lub praca podczas weekendu stanowiłaby jakiś problem? Co masz w zwyczaju robić podczas wakacji?
– Czym zajmuje się Twój chłopak/dziewczyna? Gdzie pracują jego rodzice?
– Czy jesteś zapisany do jakiejś partii politycznej? Co myślisz na temat związków zawodowych?
– Czy jesteś katolikiem?

Niestety, nie istnieje żaden magiczny przepis, ale staraj się zachować zimną krew i bądź jak najbardziej uprzejmy podczas takiej konwersacji – nie pozwól, aby takie pytania zepsuły atmosferę. Pomimo faktu, że masz prawo do nieudzielania odpowiedzi – takie pytania są niezgodne z prawem – spotkanie rekrutacyjne prawie nigdy nie charakteryzuje się atmosferą równouprawnienia pomiędzy kandydatem i rekrutantem; pamiętaj jednak, że to, co Cię faktycznie interesuje, to stanowisko pracy, a nie opinia o Twoim prywatnym życiu Twojego rekrutanta.