Przerwa w pracy w CV – co o niej myślą pracodawcy?

Przez kilka miesięcy nie pracowałeś? Taka sytuacja zdarzyła ci się kilka razy? Jak taką przerwę w CV traktują pracodawcy? Jakie hipotezy stawiają i co myślą o powodach, dla których byłeś bez pracy?
Przerwa w CV może wynikać z wielu różnych powodów – braku możliwości znalezienia pracy, chęci odpoczynku po szczególnie stresującej pracy, dłuższego wyjazdu, konieczności opieki nad bliską osobą, choroby itd. Niezależnie od powodów, jeśli w CV mamy nie wyjaśnioną przerwę w zatrudnieniu, to niesie to za sobą konsekwencje w postaci tego, że pracodawca zaczyna zastanawiać się z czego ta przerwa wynika i co w tym czasie się z nami działo.
Jakie hipotezy tworzą pracodawcy na temat naszej przerwy w zatrudnieniu?
Był leniwy i nie chciało mu się szukać pracy
Taka hipoteza pojawia się najczęściej w sytuacji, w której byliśmy przez jakiś czas bez pracy i nie potrafimy na rozmowie wyjaśnić dlaczego tą przerwę mieliśmy. Samo stwierdzenie „szukałem pracy” (i poza tym nic innego nie robiłem) to dla wielu pracodawców znak, że nasza motywacja do pracy oraz inicjatywa stoją na niskim poziomie. Skoro bowiem nie wykorzystaliśmy tego czasu np.na edukację, wolontariat czy stworzenie jakiegoś własnego projektu (nawet jeśli nic z niego nie wyszło), to znaczy, że pracować nam się za bardzo nie chce.
Najwyraźniej jest słaby, skoro nikt go nie chciał zatrudnić
To kolejna hipoteza bazująca na podobnej sytuacji – jeśli długo szukamy i nie możemy nic znaleźć (a mamy już jakieś doświadczenie zawodowe), to najwyraźniej coś jest z nami nie tak. Sytuacja ta jest o tyle trudna, że im dłużej jesteśmy bez pracy tym bardziej podejrzliwie traktują nas pracodawcy.
Musi mieć jakieś źródło utrzymania skoro stać go było na wyjazd / nie pracowanie przez ten czas
A jeśli mamy alternatywne źródło utrzymania, to dla pracodawcy istnieje ryzyko, że będziemy mniej zmotywowani do pracy i jeśli nam się coś nie spodoba, to odejdziemy – przecież pracować nie musimy, bo mamy z czego żyć. Takie hipotezy pojawiają się szczególnie wtedy, kiedy np. dłużej podróżowaliśmy lub niewiele robiliśmy przez czas bycia bez pracy. Aby rozwiać wątpliwości pracodawcy można poprzeć opowieść o swoich podróżach stwierdzeniem, że odłożyliśmy na nią w poprzedniej pracy lub podejmowaliśmy się dorywczych zleceń.
Z badań CareerBuilder wynika, że jest kilka sytuacji, które przekonują pracodawców, że nawet mimo przerwy w zatrudnieniu jesteśmy wartościowymi kandydatami. Są to:

Niezależnie od tego, z czego wynikała przerwa w twoim zatrudnieniu, bądź na rozmowie kwalifikacyjnej gotowy by ją wyjaśnić pracodawcy w najbardziej przekonujący sposób – nigdy stwierdzeniem „nie chciało mi się (nie musiałem) pracować”.