Praca freelancera – niestabilność czy niezależność?

Motywacja jest niezbędnym elementem efektywnie wykonanej pracy oraz płynącej z niej satysfakcji. Oprócz pieniędzy, jako najbardziej skuteczne sposoby motywowania pracowników wymienia się: uznanie ze strony przełożonych, prestiż, bezpieczeństwo i stabilność, poczucie kontroli oraz awansu. Co się dzieje jednak w momencie, gdy osoba jest szefem sama sobie, nie interesuje jej stabilizacja i nie ma awansu w perspektywie? Co motywuje tzw. wolnych strzelców czy freelancerów, którzy działają poza sztywnymi strukturami organizacji?

Patrząc z boku na osoby pracujące na własny rachunek, można by odnieść wrażenie, że znajdują się w idealnej sytuacji. Sami wyznaczają sobie godziny pracy, nikt nie mówi im co i kiedy mają zrobić, mogą bez problemu znaleźć czas na życie rodzinne i towarzyskie. Rzeczywistość wygląda jednak trochę inaczej: goniące terminy, momenty frustracji i zastoju, trudności w uzyskaniu wynagrodzenia w umówionym czasie, brak poczucia bezpieczeństwa i płynności finansowej oraz wynikający z nich stres. Jak zmotywować się wtedy do dalszego działania i dlaczego to właśnie ten typ pracy, pomimo niedogodności, preferuje coraz większa grupa osób?

Niezależność

Poczucie wolności jest najpowszechniej występującym powodem, dla którego ludzie decydują się na zawody, które można wykonywać zdalnie. Chociaż zdarza się, że pewne zlecenia przyjmowane są z przyczyn jedynie finansowych, to wciąż to do tej osoby należy wybór czy je przyjmie, czy nie oraz kiedy i gdzie będzie nad nimi pracować. Mobilność i względna niezależność stanowią więc niezwykle ważny element pracy freelancera oraz czynnik wpływający na zadowolenie z warunków pracy, co z kolei prowadzi do zwiększenia motywacji.

Praca na własne nazwisko

Jednym z często podkreślanych walorów bycia wolnym strzelcem jest fakt, iż cały czas pracuje się na własną „markę”, co procentuje z czasem. Nie odczuwa się marnowania potencjału na nieużyteczne i nudne zadania, nie przeznacza się sił i energii na sukces innych, a cały czas tworzy się swoją własną przyszłość. Wymaga to odpowiedzialności i samodyscypliny, ale może być niezwykle motywujące do tego, aby rzetelnie wykonać otrzymane zlecenie.

Rozwój osobisty

Podejmowanie się nowych, często wymagających, wyzwań może stale pobudzać do działania i stanowić źródło ciągłego rozwoju. Ponieważ zadania nie są narzucane odgórnie, a wybierane i kreowane przez zainteresowaną osobę we współpracy z klientem, może ona sama tworzyć dla siebie warunki samorealizacji. Jednocześnie jest to sprzyjająca sytuacja do potwierdzania swoich umiejętności i wzmacniania poczucia własnej wartości.

Pieniądze

O motywującym charakterze pieniędzy nikomu już z pewnością nie trzeba przypominać. W przypadku freelancerów można przypisać im jednak nieco inne znaczenie. Przede wszystkim, łączą się z wykonaniem zlecenia, a więc z zamknięciem pewnego etapu, a nie z liczbą przepracowanych godzin, czy początkiem miesiąca. Poza tym, dzięki osobistej kontroli nad stawkami wolny strzelec może mieć poczucie otrzymywania adekwatnego do nakładu pracy wynagrodzenia. Aspekty te mogą więc prowadzić do sprawniejszego i bardziej satysfakcjonującego funkcjonowania.

Doświadczenie w pracy zdalnej

Rozwój nowych technologii sprzyja wzrostowi zapotrzebowania na pracę zdalną. Dla firm coraz bardziej liczy się efekt, rozliczanie pracy w takim modelu nie wymaga wykonywania jej z siedziby przedsiębiorstwa. Redagowanie tekstów, kreacje graficzne, tłumaczenia, wykonywanie ankiet i baz danych, testowanie produktów i usług, czy też działania w mediach społecznościowych to tylko niektóre z prac związanych z nowymi mediami, badaniami rynku i marketingiem dostępne do realizacji zdalnie. Doświadczenie można zdobyć jeszcze na studiach, czy też w liceum. InClick zlecił w ten sposób zadania już ponad 1300 studiującym lub uczącym się użytkownikom.

Freelancer powinien posiadać pewne cechy, które pozwolą mu odnaleźć się w nieustrukturyzowanym trybie wykonywania zadań. Musi wierzyć w siebie, być sumienny, odpowiedzialny, zorganizowany, wytrwały, kreatywny i odporny na stres. Czy te same cechy nie dotyczą jednak innych zawodów? A walory pracy freelancera, w postaci wolności czy samodzielnego kreowania własnej ścieżki kariery, stanowią poważny argument do rozważenia.

Agnieszka Szpakowska

Tagi: