Osobowość czy umiejętności. Co liczy się bardziej?

man-1445526_640Czy szybciej zostanie zatrudniona osoba, która ma wszystkie potrzebne kompetencje, ale nie do końca pasuje do firmy czy zespołu osobowościowo czy też może osoba, która nie umie jeszcze wszystkiego, ale ma odpowiednie zaangażowanie, podejście i „pasuje”? Jak myślicie?

Ci, którzy postawili na osobowość mają rację. W procesie rekrutacji liczą się one bardziej niż umiejętności i są większym atutem (czy tego chcemy, czy nie). Innymi słowy, niektóre osoby są bardziej „zatrudnialne” niż inne, tylko dlatego, że mają bardziej dopasowaną do potrzeb firmy osobowość.  Z badań przeprowadzonych w 2013 roku przez firmę Hyper Island w kilkunastu firmach z różnych branż, osobowość przebiła wszystkie inne oczekiwania wobec kandydatów i dla 78% pracodawców była najważniejszym kryterium w procesie rekrutacji. Co ciekawe, zestaw odpowiednich umiejętności wcale nie był na drugim miejscu, lecz na trzecim (po dopasowaniu do kultury firmy).

A jakie cechy w ramach tej idealnej osobowości pracodawcy cenią najbardziej ? Okazuje się, że jest ich kilka – najważniejsze to: kreatywność, otwarty umysł, zaangażowanie.  I na koniec dobra wiadomość – wszystkie można trenować!

Fot.:Leandro De Carvalho/Pixabay.com

Tagi: