Osobliwe zawody – tropiciel brudnych pieniędzy (specjalista AML)

Informacja o nowym zawodzie, na który w Polsce będzie zapotrzebowanie pojawiła się w serwisie „Na temat”. Jeśli ktoś ma zamiłowanie do cyferek oraz żyłkę detektywistyczną, to może spróbować kariery jako osoba poszukująca nieścisłości w rachunkach i śledząca brudne pieniądze.

O co w tym chodzi? Otóż o to, by śledzić nielegalne transakcje i pieniądze pochodzące z nielegalnych jak również nieopodatkowanych źródeł. W tym łapówki czy próby wyłudzenia podatku VAT.

Czy zajmuje się na co dzień specjalista AML (od anti-money laundering – w polskich wersjach również nazywany specjalistą ds. monitorowania bezpieczeństwa transakcji?

Analizą przepływu środków pieniężnych i oceną ryzyka tego, że transakcje są wynikiem oszustwa. Analizuje zdarzenia i sprawdza ich wiarygodność, monitoruje transakcje i sporządza stosowne raporty. Jest to zatem praca w cyferkach, na bazach danych i excelu, wymagająca dużych umiejętności analitycznych. Osoby takie znajdują zatrudnienie głównie w bankach i firmach finansowych a pożądanym wykształceniem jest bankowość, finanse lub ekonomia.

Na razie tego typu specjalistów jest w Polsce nie zbyt wielu – daje to zatem spore szanse dla tych, którym taka kariera by odpowiadała. Oczywiście najchętniej przyjmowane są osoby z doświadczeniem – ale od czego są staże!

Tagi: