Oferowane wynagrodzenie – kto najchętniej negocjuje?
Czy zdarzyło się Wam negocjować wynagrodzenie przy okazji rozpoczynania pracy? Najczęściej w Polsce to pracodawca oferuje pensję (pytając nas wcześniej ile chcemy zarabiać) i kwota przez niego podana, najczęściej jest kwotą ostateczną.
Nie inaczej jest za granicą – przynajmniej w USA. Z Przeprowadzonych przez serwis CareerBuilder badań wynika, że ponad połowa pracowników nigdy nie negocjuje swojego uposażenia starając się o pracę. Po prostu akceptują pierwszą ofertę. Jest to ciekawe o tyle, że ponad 40% pracodawców spodziewa się negocjacji – zatem gdyby tylko spróbować, niekiedy można by ugrać więcej.
Badacze przy okazji ankiety sprawdzili również kto jest najbardziej skłonny do negocjowania. Okazuje się, że zdolność do negocjowania już na etapie rozpoczynania pracy przychodzi wraz z wiekiem i doświadczeniem. Pracownicy młodzi, dopiero rozpoczynający karierę najczęściej nie negocjują, ale już 55% tych powyżej 35 lat stara się negocjować. Częściej podaną pierwszą kwotę podważają mężczyźni (54% do 49%). jeśli zaś chodzi o branże, to skłonni do negocjacji są pracownicy z branż doradztwa i konsultingu (pewnie dlatego,że są najbardziej biegli w negocjacjach) oraz pracownicy IT (bo w ofertach mogą przebierać). Często negocjują też pracownicy usług oraz sprzedawcy.
A czy wam zdarzyło się kiedyś negocjować stawkę wyjściową przy podejmowaniu zatrudnienia? Czy też akceptujecie pierwszą propozycję, jaką wam przedstawi pracodawca?