Nieodebrane połączenia przy szukaniu pracy
Dziś wykonałam 16 połączeń telefonicznych do kandydatów na płatny staż. Udało mi się umówić cztery spotkania. Osiem osób nie odebrało telefonu, a cztery uznały, że proponowane terminy im nie odpowiadają. Z ośmiu nieodebranych połączeń oddzwoniła tylko jedna osoba. Czy mam rozumieć, że pozostałe przestały być zainteresowane?
To, że nierzadko nie możemy odebrać telefonu przy szukaniu pracy jest dość częste – możemy stać w kolejce, jechać samochodem czy po prostu nie usłyszeć dzwonka. Osoby, która rekrutuje to nie dziwi. W dobie komórek łatwo jednak stwierdzić, że ktoś do nas dzwonił i w większości przypadków mieć nawet dostępny numer telefonu. Warto z tej informacji skorzystać.
Jeśli szukacie pracy i macie nieodebrane połączenia w telefonie, to zamiast czekać na to aż nasz rozmówca wpadnie na pomysł by zadzwonić ponownie (w przypadku stanowisk na które jest dużo kandydatów może już nie zadzwonić), sami wykonajmy telefon. Do takiej rozmowy trzeba się jednak przygotować.
Jeśli spodziewamy się, że nieodebrane połączenie mogło być telefonem od pracodawcy to:
- przypomnij sobie do jakich firm składałeś CV być szybko mógł skojarzyć nazwę firmy ze stanowiskiem czy branżą
- kiedy zadzwonisz, przedstaw się od razu – np. mówiąc „Witam, tu Anna Kowalska. Miałam nieodebrane połączenie z tego numeru.”
- uważnie słuchaj też informacji, którą poda po odebraniu połączenia rozmówca (rzadko kiedy usłyszysz „halo” – w przeważającej większości osoba odbierająca telefon powie jak się nazywa i poda nazwę firmy
- kiedy już zidentyfikujecie się nawzajem, krótko przeproś za to, że nie mogłeś odebrać – nie tłumacz się jednak i nie kajaj – to niepotrzebne.