Nie tylko CV się liczy

O tym, że w procesie oceniania kandydatów do pracy liczy się nie tylko CV i to, co napiszemy w Liście Motywacyjnym lub powiemy na rozmowie kwalifikacyjnej wiemy nie od dziś. Rekruterzy i managerowie często popełniają błędy oceny, a pierwsze wrażenie i informacje, które na początku dostają o kandydacie mogą bardzo mocno zmienić sposób oceniania kandydatów. Pozwólcie, że opiszę wam eksperyment psychologiczny, który to udowodnił.

Naukowcy Nisbett i Bellows z Uniwersytetu Michigan przeprowadzili eksperyment by sprawdzić czy informacje, które dostarczą profesjonalnym rekruterom o kandydacie do pracy a które tak naprawdę nie będą związane z kompetencjami tego kandydata, mogą zmienić sposób oceny tej osoby.

Rekruterom dostarczono teczkę osobową z dokumentami kobiety, która miała zostać oceniona pod względem kompetencji dla określonego stanowiska. Informacje w każdej teczce były takie same, ale dodatkowo, przed wręczeniem dokumentów poszczególne grupy rekruterów dostały o kobiecie dodatkowe, różne informacje:

Co się okazało? Otóż rekruterzy którzy otrzymali pierwszą lub drugą informację ocenili kandydatkę lepiej. Ci, którzy dostali informację, że rozlała kawę na rozmowie kwalifikacyjnej – gorzej. A dla kandydatki,która miała wypadek samochodowy byli bardziej łagodni.

To nie wszystko. Badacze zapytali rekruterów jak podane przez nich informacje wpłynęły na stosunek do kandydatki. Okazało się, że osoby czytające CV kandydatki ne były w stanie prawidłowo przewidzieć swoich reakcji na poszczególne informacje. Innymi słowy mówiąc, deklarowali co innego niż rzeczywiście zostało zaobserwowane przez badaczy. Przykładowo, badani twierdzili, że informacja o tym, że kobieta miała wypadek sprawiła, że bardziej ją polubili, podczas gdy w rzeczywistości poziom ich lubienia spadł. Według oceny badanych to, że wcześniej mieli spotkać kandydatkę nie miała mieć wpływu na ich ocenę, a tymczasem badacze zauważyli, że sympatia rekruterów, którzy myśleli że spotkali wcześniej kandydatkę wyraźnie wzrosła.

Spośród badanych czynników największe znaczenie na poszczególne zachowanie i ocenę rekruterów miały takie informacje jak:

Tagi: