Mów o pracy na rozmowie kwalifikacyjnej tak, jakby już była twoja

Young female entrepreneur enjoying business success against city and sunset background. Successful businesswoman smiling outdoor.Na końcu każdego spotkania rekrutacyjnego jest czas dla kandydata na to, by zadał pytania na temat pracy. To ważny moment, bo nie tylko pozwala kandydatowi dowiedzieć się nieco więcej o stanowisku, ale również pokazuje zaangażowanie kandydata oraz jego profesjonalizm. To zaangażowanie może podbić prosty trick – mówienie o pracy tak, jakbyś już ją miał.

Trick mówienia o pracy tak, jakbyś ją miał – polega na tym, że zadając pytania dotyczące stanowiska traktujesz je tak, jakby już było twoje – w ten sposób przyzwyczajasz pracodawcę do wizji ciebie na tym stanowisku. Przykładowo, zamiast zapytać „Jakie są główne, codzienne zadania na tym stanowisku?”  powiedz „Chciałbym się nieco więcej dowiedzieć o tym co BĘDĘ robił każdego dnia. PRZYCHODZĘ w poniedziałek na 9:00 i co dalej? Jak wygląda MÓJ plan dnia?”. Zamiast „Czego przede wszystkim oczekujecie Państwo od pracownika na tym stanowisku?” zapytaj „Czego przede wszystkim oczekiwaliby Państwo ode MNIE, gdybym dostał tę pracę?”.

Oczywiście, nie bądź przy tym zbyt pewny siebie. Podkreśl (np. na koniec), że po prostu mocno ci zależy i dlatego tak się identyfikujesz. Nie korzystaj również z tej formy przy zadawaniu pytań typu „Kiedy awansuję”, „Kiedy mogę liczyć na podwyżkę” (takich pytań lepiej nie zadawać zresztą w żadnej formie).

Tagi: