Zwroty, które ulepszają Twój list motywacyjny
Oczywiście struktura i odpowiednie uporządkowanie akapitów są niezmiernie ważne, aczkolwiek ogromną wagę mają również słowa, jakich użyjesz, przedstawiając się jako idealny kandydat. Abyś nie popełnił błędów w standardowych wyrażeniach używanych w listach motywacyjnych, przedstawiamy Ci niektóre ze zwrotów, spośród których możesz wybrać te, które najlepiej odpowiadają temu, co chciałbyś wyrazić.
Uporządkuj swój list w akapity, w których wyraź nie więcej niż od jednej do dwóch idei. Twój list powinien składać się z trzech lub czterech akapitów.
- Po pierwsze powinieneś przedstawić się i wskazać powód, dla którego zwracasz się do firmy. Wyjaśnij kim jesteś, czym się zajmujesz i wskaż, czy Twój list jest odpowiedzią na opublikowaną ofertę pracy, czy też sam wychodzisz z propozycją współpracy, gdyż zainteresowałeś się daną firmą.
W związku z ofertą opublikowaną na internetowej giełdzie pracy InfoPraca.pl zwracam się do Państwa, aby wyrazić swoje zainteresowanie podjęciem pracy w Państwa firmie.
Przesyłam niniejszy list z nadzieją, że będą Państwo mieli na uwadze moją kandydaturę w przyszłych procesach rekrutacyjnych. Właśnie ukończyłem studia i jestem zainteresowany dołączeniem do zespołu pracowników Państwa firmy.
- Daj do zrozumienia, że doskonale znasz stanowisko, na jakie kandydujesz i że zapoznałeś się z zakresem działalności firmy. Ta część listu jest najważniejsza, gdyż musisz w niej zawrzeć wszelkie dane świadczące o tym, że jesteś najlepszym kandydatem.
Od zawsze interesują mnie nowe technologie i dlatego moje wykształcenie i doświadczenie zawodowe było ukierunkowane na zdobycie wiedzy w tej dziedzinie…
- Trzeci akapit nie jest obowiązkowy i możesz go dodać jedynie wtedy, kiedy uznasz, że nie zdołasz streścić informacji o swoim wykształceniu i doświadczeniu zawodowym w jednym akapicie. Jeżeli w pierwszej części wspomniałeś o swoich umiejętnościach praktycznych i teoretycznych, w tej części zaprezentuj to, co możesz zaoferować.
Jestem gotowy do podjęcia pracy w Państwa firmie w trybie natychmiastowym. Jestem pewien, że praca w zespole firmy będzie wartościowym etapem zawodowym pozwalającym mi na pogłębienie mojej wiedzy i umiejętności…
- Przypomnij odbiorcy listu, w jaki sposób może się z Tobą skontaktować i pożegnaj się podkreślając jednocześnie, że będziesz oczekiwał na zaproszenie Cię na rozmowę kwalifikacyjną.
Mam nadzieję, że będę mógł szerzej przedstawić moje kwalifikacje związane z oferowanym stanowiskiem pracy. Przypominam mój numer telefonu…
Nie istnieje żaden model listu motywacyjnego. Każdy z nas ma swój własny styl pisania, który powinien ujawnić w treści listu. Pamiętaj jednak o tym, aby nie robić błędów ortograficznych oraz aby Twoje słowa przekazywały pozytywne nastawienie, spokój i równowagę. Nie przedstawiaj się jako zbyt skromny ani jako największy fan samego siebie. Przede wszystkim pamiętaj o zasadach dobrego wychowania.
Laura Flores, dziennikarka