Korzyści z pracy grupowej, które możesz wykorzystać podczas rozmowy kwalifikacyjnej
Umiejętność pracy w zespole to jedna z najbardziej obecnie pożądanych przez pracodawców cech. Na prawie każdej rozmowie kwalifikacyjnej zostanie ci zadane pytanie, które ma zdiagnozować twoją umiejętność pracy w grupie, mocne strony w tym zakresie i doświadczenie w pracy zespołowej jakie zdobyłeś. Oto kilka przykładów pozytywnych aspektów pracy w grupie, które możesz wykorzystać opowiadająco tym, czego się nauczyłeś podczas pracy w zespole lub co w takiej pracy cenisz najbardziej:
Możliwości rozwoju i nauki
Praca w zespole to zawsze kontakt z ludźmi, którzy mają inną wiedzę i inne doświadczenia – to zaś poszerza nasze horyzonty i sprawia, że działając razem, możemy się po prostu więcej nauczyć. Zastanów się, czego nauczyli cię twoi koledzy, dzięki pracy w teamie.
Szybszy feedback
Pracując samodzielnie ponosimy większe ryzyko tego, że popełniając błąd nie zorientujemy się, że go popełniliśmy. W zespole stale kilka osób czuwa nad projektem, zatem ewentualny błąd może zostać szybciej wychwycony.
Większe szanse powodzenia projektu
Jeśli pracujesz sam i np. nagle się rozchorujesz – projekt leży. Jeśli jednak pracujesz w zespole, to nawet jeśli jakaś osoba z niego odpadnie, są inni, którzy mogą przejąć jej funkcje i doprowadzić projekt do finału.
Większa motywacja do działania
Do pracy samodzielnej, trzeba umieć się samomotywować, co nie jest niestety takie proste. Praca w zespole mocno to ułatwia – nie chcemy zawieść kolegów, nie chcemy wyjść na leni, zależy nam na opinii innych – niezależnie od tego, czy motywacja jest pozytywna (np. pracujemy, bo szanujemy kolegów) czy negatywna (pracujemy, bo nie chcemy by ktoś doniósł że się obijamy), praca posuwa się do przodu a my działamy.
Większe poczucie sukcesu
Wprawdzie w pracy samodzielnej sam jesteś autorem swojego sukcesu, ale … jeśli go odniesiesz, nie masz go z kim świętować. W pracy zespołowej, możliwość wspólnego świętowania zwiększa motywację do dalszych działań i po prostu podnosi morale.