Kobieta na rozmowie kwalifikacyjnej – na co uważać?
Skoro dziś w mediach pojawiają się głównie kobiece tematy, to my również przygotowaliśmy coś specjalnie dla was – poradnik dla kobiet, dotyczący tego, jak z sukcesem przejść rozmowę kwalifikacyjną. Jakie błędy popełniają kobiety? Jak powinny się prezentować? Jak pokonać inne rywalki i rywali w walce o pracę?
Wygląd zewnętrzny
Kobiety mają w teorii znacznie łatwiej niż mężczyźni w zakresie tego, jak mogą się na rozmowę kwalifikacyjną ubrać. Elegancki strój u kobiety to zarówno garsonka, garnitur jak i zwykła spódnica z odpowiednią bluzką. Nie muszą wbijać się w znienawidzone krawaty czy pocić latem w marynarce. Z drugiej strony, to u kobiet łatwiej o błąd. Wystarczy brak rajstop na rozmowie w banku czy za duży dekolt na spotkaniu, by kandydatka została zdyskwalifikowana.
Poza strojem, błędy które często popełniają kobiety to makijaż i manicure. Kobieta musi zatem przemyśleć znacznie więcej kwestii:
- Ubiór – dobrze skrojony i dobrany do firmy. Należy uważać na głębsze dekolty, rozcięcia w spódnicy ale także spowicie się w całun. Nie wiemy z kim będziemy rozmawiać, dlatego strój musi być neutralny.
- Makijaż – delikatny i podkreślający urodę. Nigdy wieczorowy.
- Manicure – paznokcie mogą być pomalowane, ale porzućmy krwistą czerwień. Rekruterzy zwracając tez uwagę na długość paznokci – zbyt długie sugerują, że kobieta nie nawykła do pracy.
Mówienie o rodzinie
U mężczyzn rzadkość – u kobiet standard. Wplatanie wątków rodzinnych w rozmowę kwalifikacyjną. Temat ten pojawia się najczęściej jako:
- Wyjaśnienie przerwy w CV (opieka nad dziećmi),
- Wyjaśnienie motywacji w zakresie zmiany miejsca zamieszkania czy przerwy w pracy („mąż dostał pracę w”),
- Wyjaśnienie wszelkich innych decyzji życiowych („mój mąż nie chciał żebym pracowała”, „chciałam pomóc mężowi zatem zatrudniłam się w jego firmie”),
- Wyjaśnienie szukania pracy w inny mieście („mój narzeczony tu mieszka i dlatego chcę się przeprowadzić”),
- Wyjaśnienie szukania pracy per se („Szukam pracy bo się rozwiodłam i muszę zacząć pracować”).
Warto pamiętać, że poza sytuacją urlopu macierzyńskiego oraz ewentualnie wyjaśniania dłuższej przerwy w CV opieką nad dziećmi, pozostałe umotywowania własnych decyzji i działań mężem, dziećmi czy narzeczonym to dość ryzykowny pomysł. Stawia kobietę w sytuacji bycia osobą zewnątrzsterowną (A czy jeśli maż dostanie pracę gdzie indziej, to porzuci nas Pani z dnia na dzień?), zależną od innych osób, której życiowe decyzje nie były związane z jej planami tylko decyzjami innych osób. Poza tym, prywatne sprawy kandydata (czym zajmuje się narzeczony i gdzie mieszka) nie są sprawą potencjalnego pracodawcy.
Negocjacje finansowe kobiet
U kobiet występuje spory problem z negocjacjami finansowymi w trakcie rozmów kwalifikacyjnych. Przede wszystkim związany z:
- Niższymi wynagrodzeniami dla kobiet w większości branż (dysproporcje płciowe),
- Niższymi oczekiwaniami finansowymi kobiet (niższe poczucie własnej wartości w zakresie wartości pracy własnej).
Błędy, które najczęściej popełniają kobiety podczas negocjacji finansowych:
- Za niskie oczekiwania finansowe (wg. badań Women Don’t Ask kobiety oczekują od 3 – 32% mniej niż mężczyźni za tę samą pracę),
- Przyjmowanie pierwszej propozycji bez negocjacji,
- Motywowanie oczekiwań finansowych czynnikami zewnętrznymi (dziecko, kredyt mieszkaniowy) a nie własnymi kompetencjami,
- Wstydem podczas mówienia o pieniądzach,
- Nie dostrzeganiem możliwości negocjacyjnych (czyli np. tego, że poza pensją negocjowalny może być również czas pracy, forma zatrudnienia czy benefity pozapłacowe).
Jak sobie pomóc?
- Ustalić przed rozmową widełki płacowe (poparte badaniami rynku i własnymi oczekiwaniami),
- Zastanowić się, co jeszcze poza płaca jest dla nas ważne i może stanowić przedmiot negocjacji,
- W przypadku dużego leku przed negocjacją starać się myśleć o tym, że negocjujemy dla kogoś innego a nie dla siebie,
- Przećwiczyć w głowie scenariusz, w którym nie dochodzi do porozumienia (trzeba być gotowym na „nie” – i to z obu stron),
Najczęstsze błędy kobiet w trakcie rozmów kwalifikacyjnych:
- Nadmierna skromność – brak umiejętności i otwartości mówienia o własnych sukcesach. Umniejszanie swoich dokonać, stawianie się w cieniu innych osób.
Przygotuj sobie historie własnych sukcesów. Przejrzyj przed spotkaniem swoje dokonania i powtórz je kilka razy w głowie. Uwierz, że jesteś dobra! - Proszenie o pracę – mężczyznom zdarza się to znacznie rzadziej, tymczasem niektóre kobiety wykazują postawę proszącą „Proszę dać mi szansę, obiecuję, ze się sprawdzę”. Pracodawcy niestety nie interesuje pomoc charytatywne – chce skutecznego pracownika. Dlatego jedyną słuszną opcją – zamiast proszenia o pracę – jest udowodnienie podczas spotkania, że do pracy się nadajesz.
- Próba bycia zanadto „męskim” – z drugiej strony, granie „twardego faceta” też kobietom nie wychodzi na dobre. Są postrzegane wtedy jako zbyt ostre i niechętne do współpracy.
- Nadmierna gadatliwość – kobiety za dużo piszą w CV i … za dużo mówią na rekrutacji. Odpowiedź na pytanie powinna zajmować 1- 2 minuty. A nie – jak to bywa – 5. Nie pozwól by to rekruter ci przerywał!
- Nadmierne martwienie się – kobiety mają tendencję do przygotowywania scenariuszy w głowie. Robią to codziennie w życiu i niestety – również przed spotkaniem kwalifikacyjnych. Takie przygotowanie jest dobre, o ile nie polega na tworzeniu jedynie czarnych scenariuszy.
Wiara w siebie, odpowiednie przygotowanie i nie zapominanie o negocjacjach to najważniejsze wskazówki dla każdej kobiety przed rozmową kwalifikacyjną!